Zauważono pierwszą część stalowego New Glenna

0 komentarzy

SpaceX zbudowało kolejny zbiornik Starshipa! – Tak mógłby zaczynać się ten post, ale to jest pierwszy testowy stalowy zbiornik odnawialnego drugiego stopnia rakiety New Glenn. Silos ma wysokość około 23 metrów.

Według dziennikarza Erica Bergera, Blue Origin ma trzy koncepcje lądowania tą rakietą. Pierwszą z nich jest dodanie skrzydeł i zrobienie z tego „spaceplane”, który by lądował zapewne na tym samym lotnisku, co kiedyś promy kosmiczne. Kolejną koncepcją jest silnik aerospike, który byłby używany podczas wejścia w atmosferę, ale wymaga to stworzenia silnika zupełnie nowego rodzaju, a to zajęłoby sporo czasu.

Trzecią, a zarazem ostatnią koncepcją, jest ta podobna do tej z Boca Chica. I ta opcja jest najbardziej obiecująca. Decyzja co do wyboru koncepcji ma zostać podjęta do końca tego roku.

Wizualizacja rakiety New Glenn (Blue Origin)

O odnawialnym New Glennie plotkowano już od maja. Przypuszczano wtedy, że Blue Origin zmienia materiał, z którego ma być wykonana rakieta, z aluminium na stal. Na dworze przed ich fabryką stała część stalowej makiety rakiety, która miała służyć testom transportu pojazdu z fabryki na launch pad, a samo Blue Origin miało ponoć wyrzucać narzędzia służące do produkcji aluminiowej wersji New Glenna.

Co ciekawe Bob Smith, CEO firmy Blue Origin, prawdopodobnie jest odsunięty od tego projektu, a zarządza nim głównie sam Jeff Bezos. Powołując się na źródło wewnątrz firmy, zbiornik ten powstał w znacznie większym tempie niż inne projekty tej firmy. Może to oznaczać, że Bezos stawia na taktykę bardziej zbliżoną do SpaceX.

Czytaj podobne posty

Jeff Bezos zaprosił 82-letnią Wally Funk do suborbitalnego lotu rakietą New Shepard!
Jeff Bezos zaprosił 82-letnią Wally Funk do suborbitalnego lotu rakietą New Shepard!
1 lipca 2021
Pierwszy lot załogowy Blue Origin rakietą New Shepard!
Pierwszy lot załogowy Blue Origin rakietą New Shepard!
19 lipca 2021
Sukces Blue Origin! Rakieta New Shepard przekroczyła Linię Karmana i powróciła na Ziemię.
Sukces Blue Origin! Rakieta New Shepard przekroczyła Linię Karmana i powróciła na Ziemię.
20 lipca 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?