Zauważono pierwszą część stalowego New Glenna

0 komentarzy

SpaceX zbudowało kolejny zbiornik Starshipa! – Tak mógłby zaczynać się ten post, ale to jest pierwszy testowy stalowy zbiornik odnawialnego drugiego stopnia rakiety New Glenn. Silos ma wysokość około 23 metrów.

Według dziennikarza Erica Bergera, Blue Origin ma trzy koncepcje lądowania tą rakietą. Pierwszą z nich jest dodanie skrzydeł i zrobienie z tego „spaceplane”, który by lądował zapewne na tym samym lotnisku, co kiedyś promy kosmiczne. Kolejną koncepcją jest silnik aerospike, który byłby używany podczas wejścia w atmosferę, ale wymaga to stworzenia silnika zupełnie nowego rodzaju, a to zajęłoby sporo czasu.

Trzecią, a zarazem ostatnią koncepcją, jest ta podobna do tej z Boca Chica. I ta opcja jest najbardziej obiecująca. Decyzja co do wyboru koncepcji ma zostać podjęta do końca tego roku.

Wizualizacja rakiety New Glenn (Blue Origin)

O odnawialnym New Glennie plotkowano już od maja. Przypuszczano wtedy, że Blue Origin zmienia materiał, z którego ma być wykonana rakieta, z aluminium na stal. Na dworze przed ich fabryką stała część stalowej makiety rakiety, która miała służyć testom transportu pojazdu z fabryki na launch pad, a samo Blue Origin miało ponoć wyrzucać narzędzia służące do produkcji aluminiowej wersji New Glenna.

Co ciekawe Bob Smith, CEO firmy Blue Origin, prawdopodobnie jest odsunięty od tego projektu, a zarządza nim głównie sam Jeff Bezos. Powołując się na źródło wewnątrz firmy, zbiornik ten powstał w znacznie większym tempie niż inne projekty tej firmy. Może to oznaczać, że Bezos stawia na taktykę bardziej zbliżoną do SpaceX.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.