Wyjazd rakiety SLS na platformę startową

0 komentarzy
Księżyc i Orion (nasa.gov)
Księżyc i Orion (nasa.gov)

Coraz szybciej zmierzamy ku temu, w co wielu wątpiło (lub nadal wątpi), czyli startowi rakiety SLS. O 3 w nocy naszego czasu rakieta rozpocznie swoją podróż z budynku VAB (Vehicle Assembly Building) na platformę startową 39B w Centrum Kosmicznym imienia Kennedy’ego na Florydzie. Rakietę z kapsułą Orion przewiezie olbrzymia platforma –  „crawler-transporter”.

Dlaczego ten krok jest taki ważny? Oznacza to bowiem, że sukcesem zakończyły się wszystkie zintegrowane testy rakiety SLS, statku kosmicznego Orion i systemów obsługi naziemnej. Ostatnim etapem było sprawdzenie działania systemu pozwalającego na kontrolowane zakończenie lotu (FTS).

Helga i Zohar także zajęły już swoje pasażerskie miejsca w kapsule Orion, wygląda więc na to, że czeka je kilkanaście nudnych dni oczekiwania. Na szczęście to tylko manekiny będące częścią eksperymentu MARE (Matroshka AstroRad Radiation Experiment). Obie panie wyposażone są w czujniki promieniowania, choć dla Zohar sytuacja wygląda trochę lepiej – ubrana jest w ochronną kamizelkę AstroRad.

Pasażerowie gotowi do misji Artemis I (NASA/Frank Michaux)

Zebrane dane z tego eksperymentu pomogą ocenić ryzyko narażenia astronautów na promieniowanie podczas podróży na Księżyc, co, jak wiemy, wciąż jest nierozwiązanym problemem również w kontekście dalszych podróży kosmicznych. Kamizelka AstroRad jest wynikiem współpracy z Izraelską i Niemiecką Agencją Kosmiczną, co również wyjaśnia imiona manekinów.  

Fantomy zbudowane są z materiałów, które mają jak najlepiej oddać złożoność ludzkiego organizmu, strukturę kości i miękkich tkanek. Ponieważ są identyczne, naukowcom łatwo będzie stwierdzić, jak skuteczna jest kamizelka ochronna. Dlaczego żeńskie manekiny? Ponieważ kobiety są bardziej narażone na skutki kosmicznego promieniowania, choć oczywiście kamizelki zaprojektowane są zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. W statku kosmicznym Orion miejsce zajął także „Moonikin” Campos.

Przypomnijmy, że start SLS zaplanowany jest nie wcześniej, niż 29 sierpnia podczas okna startowego, które rozpocznie się o 14:33. Zapasowe daty to 2 i 5 września. Jesteśmy już tak blisko, że wyjazd rakiety na platformę startową budzi zupełnie zrozumiałe emocje.

Transmisja z tego wydarzenia rozpocznie się na kanale NASA na YouTube, oraz w witrynie NASA TV już o 21:00 naszego czasu.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.