Wyjazd rakiety SLS na platformę startową

0 komentarzy
Księżyc i Orion (nasa.gov)

Coraz szybciej zmierzamy ku temu, w co wielu wątpiło (lub nadal wątpi), czyli startowi rakiety SLS. O 3 w nocy naszego czasu rakieta rozpocznie swoją podróż z budynku VAB (Vehicle Assembly Building) na platformę startową 39B w Centrum Kosmicznym imienia Kennedy’ego na Florydzie. Rakietę z kapsułą Orion przewiezie olbrzymia platforma –  „crawler-transporter”.

Dlaczego ten krok jest taki ważny? Oznacza to bowiem, że sukcesem zakończyły się wszystkie zintegrowane testy rakiety SLS, statku kosmicznego Orion i systemów obsługi naziemnej. Ostatnim etapem było sprawdzenie działania systemu pozwalającego na kontrolowane zakończenie lotu (FTS).

Helga i Zohar także zajęły już swoje pasażerskie miejsca w kapsule Orion, wygląda więc na to, że czeka je kilkanaście nudnych dni oczekiwania. Na szczęście to tylko manekiny będące częścią eksperymentu MARE (Matroshka AstroRad Radiation Experiment). Obie panie wyposażone są w czujniki promieniowania, choć dla Zohar sytuacja wygląda trochę lepiej – ubrana jest w ochronną kamizelkę AstroRad.

Pasażerowie gotowi do misji Artemis I (NASA/Frank Michaux)

Zebrane dane z tego eksperymentu pomogą ocenić ryzyko narażenia astronautów na promieniowanie podczas podróży na Księżyc, co, jak wiemy, wciąż jest nierozwiązanym problemem również w kontekście dalszych podróży kosmicznych. Kamizelka AstroRad jest wynikiem współpracy z Izraelską i Niemiecką Agencją Kosmiczną, co również wyjaśnia imiona manekinów.  

Fantomy zbudowane są z materiałów, które mają jak najlepiej oddać złożoność ludzkiego organizmu, strukturę kości i miękkich tkanek. Ponieważ są identyczne, naukowcom łatwo będzie stwierdzić, jak skuteczna jest kamizelka ochronna. Dlaczego żeńskie manekiny? Ponieważ kobiety są bardziej narażone na skutki kosmicznego promieniowania, choć oczywiście kamizelki zaprojektowane są zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. W statku kosmicznym Orion miejsce zajął także „Moonikin” Campos.

Przypomnijmy, że start SLS zaplanowany jest nie wcześniej, niż 29 sierpnia podczas okna startowego, które rozpocznie się o 14:33. Zapasowe daty to 2 i 5 września. Jesteśmy już tak blisko, że wyjazd rakiety na platformę startową budzi zupełnie zrozumiałe emocje.

Transmisja z tego wydarzenia rozpocznie się na kanale NASA na YouTube, oraz w witrynie NASA TV już o 21:00 naszego czasu.

Czytaj podobne posty

Wyjazd SLS na testy na platformie startowej
Wyjazd SLS na testy na platformie startowej
17 marca 2022
Wracamy na Księżyc – historyczny start SLS
Wracamy na Księżyc – historyczny start SLS
28 sierpnia 2022
Chiny wykonały kolejny krok. Owiewka rakiety wylądowała na spadochronach.
Chiny wykonały kolejny krok. Owiewka rakiety wylądowała na spadochronach.
27 lipca 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?