Udane krytyczne manewry Teleskopu Jamesa Webba (Aktualizacja)

1 komentarz

[Aktualizacja] Poinformowano już o drugiej udanej korekcji lotu, czyli MCC-1b. Silniczki Webba odpalono 60 h po starcie na 9 min i 27 sek.

Po udanym starcie rakiety Ariane 5 z teleskopem Jamesa Webba, poinformowano już o dwóch wydarzeniach będących kamieniami milowymi w podróży teleskopu. Pierwszym z nich było sprawne rozwinięcie paneli słonecznych, co nastąpiło 30 minut po starcie, a drugim odpalenie silniczków Webba 12,5 h po tym, jak opuścił Ziemię.

Manewr ten, nazwany MCC1a (Mid Course Correction Burn 1a), ma na celu korekcję trajektorii i jest pierwszym z trzech. To najważniejsze odpalenie silników trwało 65 minut, a teraz naukowcy muszą przeanalizować, jak duża korekta będzie jeszcze wymagana. Poinformowano jednak, że Ariane 5 wywiązała się ze swojego zadania nawet lepiej, niż się spodziewano, a od tego właściwie zależą kolejne zmiany w trajektorii lotu.

Nieprzypadkowo manewru tego dokonano już 12,5 h po starcie – im wcześniej, tym mniej paliwa jest do tego wymagane, a jak wiemy, to niezwykle cenny zasób, którego teleskop będzie w przyszłości potrzebował. Dlaczego więc nie odpalono silników tuż po starcie? Oczekiwano bowiem na informacje z trzech stacji obsługi naziemnej. Pozwoliło to na zebranie dokładnych danych o prędkości i położeniu Webba, co było niezbędne do odpowiedniej korekcji trajektorii lotu.

Ariane 5 podczas startu z Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba. Źródło: Arianegroup

MCC-1b zaplanowano 2,5 dnia po starcie, a MCC-2 u schyłku podróży teleskopu do orbity wokół punktu L2, na 29 dni po. Żadna z kolejnych korekcji nie jest jednak krytyczna w czasie. Warto zauważyć, że zarówno samo wyniesienie Webba przez Ariane 5, jak i manewry korygujące, zostawiają nieco zapasu. Zarówno sam punkt L2, jak i przyszła orbita teleskopu wokół niego, są tylko częściowo stabilne. Istniało ryzyko „przestrzelenia”, które spowodowałoby umieszczenie teleskopu poza określonym punktem i wiązałoby się z jego daleką, choć nieplanowaną wędrówką w przestrzeń kosmiczną.

Czytaj podobne posty

Pierwsza misja rakiety Ariane 5 po niemal rocznej przerwie [Aktualizacja]
Pierwsza misja rakiety Ariane 5 po niemal rocznej przerwie [Aktualizacja]
30 lipca 2021
Rakieta Antares wyniosła pojazd Cygnus z zaopatrzeniem na ISS [Aktualizacja]
Rakieta Antares wyniosła pojazd Cygnus z zaopatrzeniem na ISS [Aktualizacja]
10 sierpnia 2021
Vega po raz drugi w tym roku wyniosła satelitę Pléiades Neo [Aktualizacja]
Vega po raz drugi w tym roku wyniosła satelitę Pléiades Neo [Aktualizacja]
16 sierpnia 2021
Dyskusja (1 komentarz)
  • Astrociekawy
    Astrociekawy 27 grudnia 2021 20:16

    Dlaczego start odbył się w Gujanie francuskiej, a nie na Florydzie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?