Udane krytyczne manewry Teleskopu Jamesa Webba (Aktualizacja)

1 komentarz

[Aktualizacja] Poinformowano już o drugiej udanej korekcji lotu, czyli MCC-1b. Silniczki Webba odpalono 60 h po starcie na 9 min i 27 sek.

Po udanym starcie rakiety Ariane 5 z teleskopem Jamesa Webba, poinformowano już o dwóch wydarzeniach będących kamieniami milowymi w podróży teleskopu. Pierwszym z nich było sprawne rozwinięcie paneli słonecznych, co nastąpiło 30 minut po starcie, a drugim odpalenie silniczków Webba 12,5 h po tym, jak opuścił Ziemię.

Manewr ten, nazwany MCC1a (Mid Course Correction Burn 1a), ma na celu korekcję trajektorii i jest pierwszym z trzech. To najważniejsze odpalenie silników trwało 65 minut, a teraz naukowcy muszą przeanalizować, jak duża korekta będzie jeszcze wymagana. Poinformowano jednak, że Ariane 5 wywiązała się ze swojego zadania nawet lepiej, niż się spodziewano, a od tego właściwie zależą kolejne zmiany w trajektorii lotu.

Nieprzypadkowo manewru tego dokonano już 12,5 h po starcie – im wcześniej, tym mniej paliwa jest do tego wymagane, a jak wiemy, to niezwykle cenny zasób, którego teleskop będzie w przyszłości potrzebował. Dlaczego więc nie odpalono silników tuż po starcie? Oczekiwano bowiem na informacje z trzech stacji obsługi naziemnej. Pozwoliło to na zebranie dokładnych danych o prędkości i położeniu Webba, co było niezbędne do odpowiedniej korekcji trajektorii lotu.

Ariane 5 podczas startu z Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba. Źródło: Arianegroup

MCC-1b zaplanowano 2,5 dnia po starcie, a MCC-2 u schyłku podróży teleskopu do orbity wokół punktu L2, na 29 dni po. Żadna z kolejnych korekcji nie jest jednak krytyczna w czasie. Warto zauważyć, że zarówno samo wyniesienie Webba przez Ariane 5, jak i manewry korygujące, zostawiają nieco zapasu. Zarówno sam punkt L2, jak i przyszła orbita teleskopu wokół niego, są tylko częściowo stabilne. Istniało ryzyko „przestrzelenia”, które spowodowałoby umieszczenie teleskopu poza określonym punktem i wiązałoby się z jego daleką, choć nieplanowaną wędrówką w przestrzeń kosmiczną.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (1 komentarz)
  • Astrociekawy
    Astrociekawy:

    Dlaczego start odbył się w Gujanie francuskiej, a nie na Florydzie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.