Trzeci i ostatni moduł zadokował do chińskiej stacji kosmicznej

0 komentarzy
Moduł Mengtian przed startem (SAST)

W poniedziałek 31 października o 8:37 czasu polskiego Chiny wystrzeliły na orbitę moduł Mengtian, który jest ostatnim elementem stacji kosmicznej Tiangong. Udane dokowanie do modułu Tianhe nastąpiło niecałe 13 godzin później. Niestety, rakieta Long March 5B, która wykonała tę misję, ponownie spadnie na Ziemię w niekontrolowany sposób.

Start odbył się z Centrum Startowego Satelitów Wenchang na wyspie Hajnan. Misja przebiegła bezproblemowo, a ładunek misji, czyli moduł Mengtian, oddzielił się od rdzenia rakiety Long March 5B po około 8 minutach lotu.

Nagranie ze startu (CCTV)

Niestety, masywny rdzeń po raz kolejny pozostał bez paliwa na bardzo niskiej orbicie okołoziemskiej, co będzie skutkowało niekontrolowaną deorbitacją. Według najnowszych danych The Aerospace Corporation człon spadnie na Ziemię w piatek 4 listopada w godzinach 9:24-17:24 naszego czasu. Zagrożone są m.in. Stany Zjednoczone, Meksyk, Panama, Australia, Nowa Zelandia, Portugalia, Hiszpania, Włochy oraz sporo państwa Afryki czy Bliskiego Wschodu. Przypomnijmy, że jest on zbyt duży, aby ulec całkowitemu zniszczeniu przy wejściu w atmosferę.

Rakieta Long March 5B została przystosowana do wynoszenia sporych rozmiarów ładunków, jakim jest m.in. moduł Mengtian. Pojazd ten nie posiada górnego stopnia, bezpośrednio bowiem na orbitę dociera główny człon. I na tym polega problem tej rakiety, gdyż po zakończeniu misji staje się on kosmicznym śmieciem, który dodatkowo stwarza zagrożenie dla nas wszystkich. Dodatkowo LM 5B wyposażony jest w cztery boczne boostery napędzane RP-1 i ciekłym tlenem. Wspomniany wcześniej rdzeń używa natomiast ciekłego wodoru. 57-metrowa rakieta jest w stanie na niską orbitę okołoziemską wynieść do 23 ton ładunku.

Startująca rakieta Long Match 5B (CMS)

Moduł Mengtian powiększył stację Tiangong dokładnie o 21:27. Ma on długość niecałych 18 metrów i wyposażony jest w stanowiska do przeprowadzania eksperymentów, śluzę do wypuszczania urządzeń badawczych poza stację oraz małe ramię robotyczne. Obecnie, po ukończeniu stacji, załoga ma wewnątrz do dyspozycji 23 stanowiska badawcze, a agencja CMSA zatwierdziła już ponad 1000 różnych eksperymentów do wykonania na orbicie. Moduł Mengtian może przechowywać również eksperymenty wystawione bezpośrednio na działanie kosmicznej próżni. Oprócz tego posiada niezbędne panele słoneczne i antenę do komunikacji.

Stacja kosmiczna Tiangong to pierwsza w historii Chin wielomodułowa stacja kosmiczna. Po dołączeniu do niej modułu Mengtian może pochwalić się masą około 1/5 masy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Orbituje ona niżej niż ISS, bowiem na wysokości nieco większej niż 380 km (w przypadku międzynarodowego laboratorium jest to trochę powyżej 400 km). Wcześniej, przed Mengtian, na orbitę dotarły moduły Tianhe (czyli główny segment stacji) oraz Wentian. A aktualnie na pokładzie przebywa trójka załogantów: taikonauci Chen Dong i Cai Xuzhe oraz taikonautka Liu Yang.

Wizualizacja stacji kosmicznej Tiangong (China Manned Space Engineering Office)

Jak Chińczycy planują rozwijać w przyszłości stację kosmiczną Tiangong? Oczywiście ma być ona wykorzystywana do stałej obecności obywateli Chin w kosmosie z wymianą załóg co pół roku. Warto wspomnieć również o przyszłym Teleskopie Kosmicznym Xuntian, który będzie miał możliwość dokowania do stacji. Chińska agencja nie wyklucza również w przyszłości misji komercyjnych na „niebiański pałac”. Sama stacja, jeżeli będzie taka potrzeba, ma możliwość rozbudowy do sześciu modułów.

Czytaj podobne posty

Trójka taikonautów wróciła z chińskiej stacji kosmicznej
Trójka taikonautów wróciła z chińskiej stacji kosmicznej
17 kwietnia 2022
Nauka nie poszła w las! Już wkrótce moduł zadokuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Nauka nie poszła w las! Już wkrótce moduł zadokuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
29 lipca 2021
Druga z rzędu porażka chińskiej rakiety Hyperbola-1
Druga z rzędu porażka chińskiej rakiety Hyperbola-1
7 sierpnia 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?