Sukces 20. misji europejskiej rakiety Vega

0 komentarzy

16 listopada odbyła się misja VV20, podczas której rakieta Vega wyniosła na orbitę trzy satelity CERES. To już trzeci start tego pojazdu w tym roku, a dwunasty dla Arianespace. Rakieta z rodziny tego przedsiębiorstwa wystartowała z Gujańskiego Centrum Kosmicznego po raz trzysetny. Rakieta oderwała się od Ziemi o 10:27, a separacja satelitów nastąpiła po 56 min 44 sek.

Satelity CERES zostały zaprojektowane dla francuskich sił zbrojnych w projekcie nadzorowanym przez agencję do spraw bezpieczeństwa DGA i we współpracy z agencją kosmiczną CNES. Zbudowane przez Airbus Defense and Space z udziałem firmy Thales Defence Mission Systems odpowiedzialnej za systemy obsługi naziemnej. Satelity wyniesione na niską orbitę okołoziemską zaprogramowane są do odbierania sygnału SIGINT (signals intelligence – rozpoznanie elektromagnetyczne).

Wizualizacja satelitów CERES. Źródło: Arianespace.

Vega to czterostopniowa, najmniejsza rakieta z rodziny Arianespace wykorzystywana do wynoszenia na orbitę małych i średniej wielkości satelitów. Pierwszy stopień zasilany jest silnikiem P80, drugi Zefiro-23, trzeci Zefiro-9, wszystkie napędzane paliwem stałym. Czwarty stopień nazwany AVUM (Attitude & Vernier Upper Module) posiada silnik RD-869, który jako jedyny korzysta z paliwa ciekłego. Rakieta mierzy 29,9 m i jest szeroka na 3,025 m, a ładunek osłaniały owiewki o przekątnej 2,6 m.

Zgodnie z zapowiedziami kolejna misja przypadnie już następczyni, czyli rakiecie Vega-C, której debiut nastąpi w 2022 roku. Przy zachowaniu tych samych kosztów, Vega-C będzie potężniejszą wersją Vegi, zdolną wynieść o 800 kg ładunku więcej. Po części będzie to możliwe dzięki używaniu silnika P120C, który będzie również wykorzystywany jako booster dla Ariane 6, co pozwoli na produkcję tego silnika na dużą skalę.

Nagranie ze startu. Źródło: Arianespace.

Czytaj podobne posty

Vega po raz drugi w tym roku wyniosła satelitę Pléiades Neo [Aktualizacja]
Vega po raz drugi w tym roku wyniosła satelitę Pléiades Neo [Aktualizacja]
16 sierpnia 2021
Sukces pierwszego od prawie 3 lat startu rakiety Epsilon
Sukces pierwszego od prawie 3 lat startu rakiety Epsilon
10 listopada 2021
Sukces debiutanckiej misji Vegi C!
Sukces debiutanckiej misji Vegi C!
14 lipca 2022
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?