Sukces misji DART

0 komentarzy
Grafika: NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben

Obrona planetarna wciąż brzmi nieco jak fragment scenariusza filmu z gatunku fantastycznonaukowych. Od lat nie ustają pytania o możliwość zmiany trajektorii obiektu, który może pojawić się na kursie kolizyjnym z Ziemią. NASA dostarczyła w tym temacie ekscytujące dane.

Nie tak dawno temu, bo 27.09.22, cieszyliśmy się z uderzenia sondy DART w Dimorphosa, czyli mniejsze ciało niebieskie w binarnym systemie asteroid. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie i prawdziwy test obrony planetarnej. Przekonaliśmy się, że NASA jest w stanie pokierować obiektem tak, by celowo uderzył w wybraną asteroidę. Samo to, że statek kosmiczny dotarł do celu było dużym sukcesem, ale z niecierpliwością oczekiwaliśmy aktualizacji w tej sprawie. Oczekiwane było skrócenie czasu orbitowania wokół Didymosa o 73 sekundy – było to minimum mające świadczyć o sukcesie misji.

Podczas dzisiejszej konferencji NASA oznajmiono, iż rzeczywiście udało się wpłynąć na trajektorię asteroidy! DART zmienia więc bieg historii i to dosłownie. Przed uderzeniem Dimorphos potrzebował 11 h 55 min na wykonanie pełnej orbity wokół Didymosa. Naukowcy obliczyli z dokładnością do dwóch minut, że czas ten skrócił się o 32 minuty, a więc okrążenie dużej planetoidy przez mniejszą trwa teraz 11 h 23 min. To ogromny sukces tej demonstracji, a dopełnia go fakt, iż była to pierwsza próba tego rodzaju.

Wizualizacja celu misji DART. Źródło: NASA/Johns Hopkins APL

Zaangażowane zespoły będą kontynuowały obserwacje ciał niebieskich i zbierały wszelkie możliwe dane. Po uderzeniu w przestrzeń kosmiczną dostała się chmura odłamków asteroidy, a odrzut temu towarzyszący wzmocnił jej pchnięcie. Prócz tego, że pyłowy ogon wygląda spektakularnie z ziemskich teleskopów, naukowcy starają się teraz zrozumieć efekt wspomnianego odrzutu. Jesteśmy więc na początku skomplikowanej drogi do opracowania systemu, który rzeczywiście mógłby więc ocalić naszą planetę, ale to, co do tej pory zostało zaprezentowane, wygląda bardzo obiecująco.

Czytaj podobne posty

Start misji DART zakończony sukcesem
Start misji DART zakończony sukcesem
27 listopada 2021
Sukces 20. misji europejskiej rakiety Vega
Sukces 20. misji europejskiej rakiety Vega
18 listopada 2021
Sukces debiutanckiej misji Vegi C!
Sukces debiutanckiej misji Vegi C!
14 lipca 2022
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?