Sukces Blue Origin! Rakieta New Shepard przekroczyła Linię Karmana i powróciła na Ziemię.

0 komentarzy

Data 20.07.21 zapisze się na zawsze w kalendarzu Blue Origin i w świecie astronautyki. Do tej pory 20 lipca kojarzył się z rocznicą pierwszego lądowania człowieka na Księżycu, co było wydarzeniem które zainspirowało Jeffa Bezosa i wywołało w nim marzenia o locie w kosmos.

Udany lot New Sheparda to nie tylko potwierdzenie świetnej technologii, jaką Jeff Bezos planuje udostępnić szerszej publiczności. Jak wiemy, sam Jeff Bezos uczestniczył w kosmicznej wyprawie, towarzyszył mu jego brat Mark, Wally Funk, która mając 82 lata uzyskała tytuł najstarszej astronautki odbywającej lot w kosmos, a także Oliver Daemen, któremu przypadł zaszczytny tytuł najmłodszego astronauty w historii.

Cała misja trwała 10 min 10 sek. Booster osiągnął maksymalną wysokość 105 km nad poziomem gruntu i 106 km nad poziomem morza. Kapsuła wyniesiona została na wysokość 105 km nad poziomem gruntu i 107 km nad poziomem morza. Bezpieczne i miękkie lądowanie obserwowaliśmy zarówno w przypadku boostera, jak i kilka chwil później kapsuły.

Lot odbył się bez żadnych trudności. Na 15 min przed końcem odliczania do startu zostało ono wstrzymane, po kilku minutach jednak mogliśmy odetchnąć z ulgą – czasu znów zaczęło ubywać. Podczas transmisji zapewniono widoki rakiety i kapsuły, a także krótki widok na Ziemię z kamery zamontowanej do boostera, nie widzieliśmy jednak co dzieje się wewnątrz. W zamian słyszeliśmy radosne okrzyki astronautów, po których można było wywnioskować, że są zachwyceni swoją przygodą.

W przeciwieństwie do niedawnego osiągnięcia Virgin Galactic, w przypadku lot New Sheparda nie ma wątpliwości – załoga była w komosie i przekroczyła tę umowną granicę jaką jest Linia Karmana. Choć osobiście nie odbieram Bransonowi i jego załodze ogromnego sukcesu, to spora część świata nie chce zgodzić się z amerykańską granicą między atmosferą a przestrzenią kosmiczną, za jaką tam uznaje się 80 km. W przypadku Blue Origin takiej wątpliwości nie ma.

Podczas transmisji zachęcano osoby zainteresowane podobnym lotem do przesłania wiadomości elektronicznej i ogłoszono, że firma jest gotowa do sprzedaży biletów. Cena takiej przyjemności nie jest jeszcze znana, a z pewnością wpłynie na nią wiele czynników. Wygląda jednak na to, że przestrzeń kosmiczna otwiera się na milionerów i szczęściarzy, którzy bilet zdobędą w inny sposób (np. biorąc udział w organizowanych losowaniach) i miejmy nadzieję, że wraz z rozwojem kosmicznej turystyki i rosnącej konkurencji, kosmos stanie się dostępny dla wielu obywateli Ziemi.

Czytaj podobne posty

Pierwszy lot załogowy Blue Origin rakietą New Shepard!
Pierwszy lot załogowy Blue Origin rakietą New Shepard!
19 lipca 2021
Załoga Crew-2 powróciła szczęśliwie na Ziemię
Załoga Crew-2 powróciła szczęśliwie na Ziemię
9 listopada 2021
Jeff Bezos zaprosił 82-letnią Wally Funk do suborbitalnego lotu rakietą New Shepard!
Jeff Bezos zaprosił 82-letnią Wally Funk do suborbitalnego lotu rakietą New Shepard!
1 lipca 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?