Start Rocket 3.3 z misją ELaNa 41

0 komentarzy
Stanowisko startowe z rakietą Rocket.3.3 (John Kraus/Astra)

Już dzisiaj o godzinie 20:10 ze Stacji Sił Kosmicznych na Przylądku Canaveral wystartuje zbudowana przez firmę Astra rakieta Rocket 3.3. W ramach misji ELaNa 41 zostaną wyniesione w kosmos 4 CubeSaty: jeden zbudowany przez NASA i trzy przez amerykańskie uniwersytety.

Aktualizacja: Start aktualnie planowany jest na 10 lutego, na godzinę 21:00 czasu polskiego.

ELaNa to stworzony przez NASA program polegający na wynoszeniu na orbitę eksperymentalnych mikro oraz nanosatelitów projektowanych i budowanych przez studentów z całego świata. Dla młodych ludzi stanowi to niepowtarzalną okazją na zdobycie unikalnego doświadczenia, a dla NASA jest szansą na przetestowanie różnych prototypowych technologii i rozwiązań.

Satelita INCA zbudowany przez Uniwersytet Stanu Nowy Meksyk (NASA)

W ramach dzisiejszego lotu na orbitę trafią zbudowane przez studentów CubeSaty, które m.in.: przetestują mechanizm szybkiej deorbitacji satelity (BAMA-1, Uniwersytet Alabamy), zbadają zachowanie neutronów na niskiej orbicie ziemskiej (INCA, Uniwersytet Stanu Nowy Meksyk) oraz sprawdzą, jak przestrzeń kosmiczna wpływa na pracę żyroskopów kwantowych (QubeSat, Uniwersytet Kalifornii). Z kolei dostarczony przez NASA satelita będzie testował w boju nową, tańszą i wydajniejszą technikę budowy mikrosatelitów oraz technologie pozyskiwania i transmisji obrazów z kosmosu na Ziemię.

Rocket 3.3 (John Kraus/Astra)

Rocket 3.3 to najnowsza wersja rakiety budowanej przez firmę Astra. Posiada dwa stopnie, z czego pierwszy jest zasilany 5 silnikami Delphin, a drugi pojedynczym próżniowym silnikiem Aether. Obydwa stopnie są napędzane ciekłym tlenem i kerozyną. Jeśli zaś chodzi o niezawodność, to seria Rocket 3 odbyła już 4 starty, podczas których jedynie dwie rakiety dotarły do granicy kosmosu, a tylko ostatnia misja była całkowicie udana.

Dzisiejszy start będzie wyjątkowy dla firmy Astra, gdyż po raz pierwszy w historii ich rakieta wystartuje z Przylądka Canaveral. Do tej pory wszystkie ich misje startowały z Pacyficznego Portu Kosmicznego na Alasce. Okno startowe otwiera się o 20:10 czasu polskiego, a transmisję na żywo będzie można oglądać na kanale YouTube NASASpaceflight.

Źródło: blog.nasa.gov.

Czytaj podobne posty

Rocket Lab wysyła Electrona z misją dla Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych.
Rocket Lab wysyła Electrona z misją dla Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych.
28 lipca 2021
CAPSTONE, czyli księżycowa misja Rocket Lab i NASA
CAPSTONE, czyli księżycowa misja Rocket Lab i NASA
28 czerwca 2022
Rocket Lab pobija rekord, następna udana misja Electrona
Rocket Lab pobija rekord, następna udana misja Electrona
8 października 2022
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?