Start Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

0 komentarzy

Po wielu latach przygód i problemów związanych z Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba w końcu jesteśmy bardzo blisko startu, który zaplanowany jest na 25 grudnia o 13:20. Rakieta Ariane 5 wyniesie teleskop na orbitę ze stanowiska startowego w Kourou w Gujanie Francuskiej. Okno startowe potrwa 32 minuty.

Ta misja będzie już czternastą dla Arianespace w tym roku, a sama Ariane 5 poleci po raz trzeci. Rakieta umieści teleskop na orbicie transferowej, skąd będzie kontynuował swą podróż do oddalonego od Ziemi o 1,5 mln km punktu Lagrange 2 (L2). Ariane 5 znajduje się już na platformie startowej, więc miejmy nadzieję, że pogoda dopisze i tym razem start odbędzie się zgodnie z planem. Oficjalna transmisja rozpoczyna się o 12:00 i można ją oglądać na kanale NASA, czy ESA Web TV.

Cała misja od momentu starty rakiety do separacji teleskopu potrwa około 27 minut. Tak będzie przebiegał lot:

Grafika oryginalna: Ariane Group

Chwilę po separacji nastąpi rozłożenie paneli słonecznych, a dwie godziny później anteny kierunkowej. Pierwsza z trzech krytycznych korekcji trajektorii za pomocą silników manewrowych nastąpi w oknie czasowym od 12,5 do 20 godzin po starcie. Manewr ten nazwany został MCC-1a (mid-course correction). Kolejne odpalenie silników, czyli MCC-1b powinno mieć miejsce 2,5 dnia po starcie, a MCC-2 29 dni po.

Ariane 5 kilka godzin przed startem. Źródło: ESA

Ariane 5 poleci w konfiguracji ECA (Evolution Cryotechnique type A), która wyróżnia się ulepszoną wersją silnika Vulcain 2 i drugim stopniem ESC-A (Etage Supérieur Cryogénique-A). Dwa boczne stopnie EAP P241 mierzące po 31,6 m zapewniają 14,160 kN ciągu. Pierwszy stopień EPC jest wysoki na 23,8 m ze średnicą 5,4 m, zasilany mieszanką ciekłego wodoru i ciekłego tlenu. Drugi stopień ESC-A mierzy 4.71 m wysokości i jest szeroki na 5,4 m, tak samo, jak dolny człon pojazdu. Stopień ten korzysta z silnika HM7B zasilanego takim samym paliwem, jak pierwszy. Ze względu na konieczność zachowania najwyższych standardów higieny i sterylności wprowadzono dodatkowe procedury przedstartowe związane z dodatkowym czyszczeniem owiewek, czy odkażaniem.

Pozostaje nam trzymać kciuki za ten historyczny i długo wyczekiwany start. Dla Ariane 5 to najdroższa i z pewnością najważniejsza misja w historii, ale jak wiemy, to bardzo solidny i niemal niezawodny pojazd. Więcej szczegółów dotyczących Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba pojawi się już po starcie. Powodzenia JWST!

Czytaj podobne posty

Pasmo sukcesów Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba
Pasmo sukcesów Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba
5 stycznia 2022
Pierwsze zdjęcia Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba
Pierwsze zdjęcia Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba
16 lutego 2022
Udane krytyczne manewry Teleskopu Jamesa Webba (Aktualizacja)
Udane krytyczne manewry Teleskopu Jamesa Webba (Aktualizacja)
27 grudnia 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?