Start drugiej misji demonstracyjnej kapsuły Starliner

0 komentarzy

Trwają ostatnie przygotowania do drugiego bezzałogowego lotu kapsuły CST-100 Starliner. Dzisiejszy test ma być ostatnim tego typu lotem przed misją z astronautami na pokładzie. Taki scenariusz zakładamy oczywiście w przypadku powodzenia całego lotu.

Jak wiemy, poprzedni start Starlinera zakończył się porażką, a kapsuła nigdy nie dotarła na orbitę, która pozwoliłaby jej dolecieć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. OFT-2 ma teraz udowodnić gotowość wszystkich systemów do lotów załogowych.

Testowy lot kapsuły CST-100 Starliner produkcji Boeing Space planowany był początkowo na 30 lipca. Jak się jednak okazało, moduł Nauka, po tym jak z trudnościami dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną, spowodował kolejne problemy. Doszło bowiem do niekontrolowanego zapłonu silniczków manewrowych, co według oficjalnych informacji spowodowało obrót stacji o 45 stopni. Sytuacja została jednak opanowana i już dziś o 19:20 naszego czasu zostanie podjęta kolejna próba wystrzelenia Starlinera. Transmisja będzie dostępna już od 18:30.

Start odbędzie się ze Space Launch Complex-41 z przylądka Canaveral na Florydzie. Aktualne prognozy dają 50% szans na lot. Starliner został zamontowany na szczycie rakiety Atlas V od United Launch Alliance już kilkanaście dni temu, a wczoraj oba pojazdy powróciły na stanowisko startowe. Dzisiejszy lot testowy Orbital Flight Test-2 (OFT-2) będzie setnym startem ze Space Launch Complex-41 i 73 startem Atlasa V z tej platformy startowej. Ogółem Atlas poleci 88 raz, a dla ULA będzie to już 145 misja.

Zamontowana na szczycie rakiety Atlas V i oczekująca na misję OFT-2 kapsuła Starliner

Atlas V N22 w konfiguracji ze Starlinerem mierzy 52,4 m. Posiada specjalny adapter LVA (launch vehicle adapter), za pomocą którego zamontowany jest Starliner. Pierwszy stopień wysoki na 32,4 m i szeroki na 3,81 m korzysta z silnika RD-180 (pojedynczy silnik z dwoma komorami) napędzany paliwem RP-1 i ciekłym tlenem. Drugi stopień Centaur wysoki na 12,6 m i szeroki na 3m posiada dwa silniki RL10A-4-2, używa ciekłego wodoru i ciekłego tlenu.

Plan lotu

 • -0:00:02.7 – zapłon silnika RD-180
 • 0:00:01.1 – start
 • 0:02:22.0 – odrzucenie dwóch boosterów SRB (Solid Rocket Booster)
 • 0:04:29.0 – BECO, wyłączenie silnika boostera (Atlas Booster Engine Cutoff)
 • 0:04:35.0 – separacja drugiego stopnia Centaura
 • 0:04:45.0 – zapłon silnika Centaura
 • 0:05:05.0 – odrzucenie osłony aerodynamicznej
 • 0:11:54.5 – wyłączenie silnika Centaura 0:14:54.5 – separacja Starlinera

Czytaj podobne posty

Udane otwarcie drugiej platformy w Nowej Zelandii
Udane otwarcie drugiej platformy w Nowej Zelandii
2 marca 2022
Starliner gotowy do drugiego bezzałogowego lotu testowego.
Starliner gotowy do drugiego bezzałogowego lotu testowego.
18 lipca 2021
Inżynierowie Boeinga pracujący przez Starlinerze
Boeing bada przyczynę awarii statku kosmicznego Starliner
8 sierpnia 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
 • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

 • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
 • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
 • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?