Starliner gotowy do drugiego bezzałogowego lotu testowego.

0 komentarzy

Kapsuła CST-100 Starliner produkcji Boeing Space została już zamontowana na szczycie rakiety Atlas V od United Launch Alliance. W piątek 30 lipca 2021, odbędzie się drugi i zarazem ostatni orbitalny bezzałogowy lot testowy Starlinera (Orbital Flight Test – OFT-2) w ramach programu komercyjnych lotów w kosmos z NASA. Zakładając powodzenie misji, kolejna odbędzie się już z astronautami na pokładzie.

Przeprowadzenie tej misji jest konieczne, ponieważ pierwszy testowy lot Starlinera zakończył się porażką. Kapsuła wyniesiona przez rakietę Atlas V 20 grudnia 2019, trafiła na złą orbitę, przez co dokowanie do ISS nie było możliwe. Starliner wylądował jednak dwa dni później w White Sands Space Harbor.

Nowa kapsuła już w sobotę została przetransportowana z C3PF (Commercial Crew and Cargo Processing Facility) w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego do VIF (Vertical Integration Facility), czyli stanowiska należącego do ULA na Przylądku Canaveral. C3PF to dawny hangar kosmicznych wahadłowców zaadaptowany obecnie przez Boeing Space. Starliner został zabrany przez specjalnie przystosowany transportowiec ULA i podróżował z prędkością maksymalną 8 km/h w stronę SLC-41. Kapsuła została umieszczona na Atlasie V za pomocą dźwigu nazwanego Handling Fixture Hoist Tool.

Pozostają jeszcze testy zintegrowanych systemów Atlasa V i Starlinera. Podczas OFT-2 Starliner poleci do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zadokuje, pozostanie przy stacji 5 do 10 dni, po czym powróci na Ziemię. Celem jest udowodnienie gotowości systemu do transportu astronautów.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *