Starliner gotowy do drugiego bezzałogowego lotu testowego.

0 komentarzy

Kapsuła CST-100 Starliner produkcji Boeing Space została już zamontowana na szczycie rakiety Atlas V od United Launch Alliance. W piątek 30 lipca 2021, odbędzie się drugi i zarazem ostatni orbitalny bezzałogowy lot testowy Starlinera (Orbital Flight Test – OFT-2) w ramach programu komercyjnych lotów w kosmos z NASA. Zakładając powodzenie misji, kolejna odbędzie się już z astronautami na pokładzie.

Przeprowadzenie tej misji jest konieczne, ponieważ pierwszy testowy lot Starlinera zakończył się porażką. Kapsuła wyniesiona przez rakietę Atlas V 20 grudnia 2019, trafiła na złą orbitę, przez co dokowanie do ISS nie było możliwe. Starliner wylądował jednak dwa dni później w White Sands Space Harbor.

Nowa kapsuła już w sobotę została przetransportowana z C3PF (Commercial Crew and Cargo Processing Facility) w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego do VIF (Vertical Integration Facility), czyli stanowiska należącego do ULA na Przylądku Canaveral. C3PF to dawny hangar kosmicznych wahadłowców zaadaptowany obecnie przez Boeing Space. Starliner został zabrany przez specjalnie przystosowany transportowiec ULA i podróżował z prędkością maksymalną 8 km/h w stronę SLC-41. Kapsuła została umieszczona na Atlasie V za pomocą dźwigu nazwanego Handling Fixture Hoist Tool.

Pozostają jeszcze testy zintegrowanych systemów Atlasa V i Starlinera. Podczas OFT-2 Starliner poleci do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zadokuje, pozostanie przy stacji 5 do 10 dni, po czym powróci na Ziemię. Celem jest udowodnienie gotowości systemu do transportu astronautów.

Czytaj podobne posty

Udane próby testowego egzemplarza polskiej rakiety suborbitalnej
Udane próby testowego egzemplarza polskiej rakiety suborbitalnej
7 kwietnia 2022
Minęły 43 lata od lotu Mirosława Hermaszewskiego w kosmos
Minęły 43 lata od lotu Mirosława Hermaszewskiego w kosmos
27 czerwca 2021
Jeff Bezos zaprosił 82-letnią Wally Funk do suborbitalnego lotu rakietą New Shepard!
Jeff Bezos zaprosił 82-letnią Wally Funk do suborbitalnego lotu rakietą New Shepard!
1 lipca 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?