Siedemnasty lot rakiety New Shepard

0 komentarzy

Na 25 sierpnia tego roku na godzinę 15:35 planowany jest czwarty już w tym roku, a ogółem 17 lot rakiety New Shepard.

Będzie to już ósmy lot tego boostera o nazwie NS-3. Sam booster ma już cztery lata, więc jest dosyć stary jak na tę branżę.

W przeciwieństwie do poprzedniego lotu załogowego mającego miejsce w lipcu, o którym pisaliśmy tu i tu, będzie to lot towarowy. Ponad umowną granicę kosmosu zostanie wyniesione 18 eksperymentów naukowych. Podczas tego lotu zostaną ponownie wykorzystane sensory od NASA, które umożliwią lądownie na Księżycu. Ich rezultaty można zobaczyć po pobraniu pliku ze strony Amerykańskiej Agencji Kosmicznej o tu. Kolejną bardzo ciekawą rzeczą, która zostanie wyniesiona podczas tego lotu, będą malunki przedstawiające trzy różne twarze, autorstwa ghańskiego artysty Amoako Boafo, na pokrywach spadochronów. Na kapsule będzie można zobaczyć samego artystę, jego mamę oraz jej przyjaciela.

Amoako Boafo z jednym z trzech dziełem sztuki, które poleci podczas tej misji.

Eksperymenty naukowe

NASA w mikrograwitacji przebada 11 eksperymentów naukowych. Jednym z ciekawszych urządzeń jest OSCAR, które ma pozwolić na transformację pospolitych śmieci wytworzonych w kosmosie na przydatne substancje takie jak woda bądź paliwo. Urządzenie posiada generator pary oraz tlen aby pomóc dokonać tej transformacji. Jakby ktoś chciał dowiedzieć się więcej to zapraszam do krótkiego filmu demonstracyjnego na kanale NASA na YouTubie.
Kolejnym ładunkiem jest eksperyment, który pozwoli w innowatorski sposób mierzyć poziom paliwa w zbiornikach w nieważkości. Obecnie statki kosmiczne wiedzą ile mają paliwa po tym ile silniki paliwa zużyły. Nie da się w ten sposób zobaczyć ile ma się paliwa, jeśli powstałaby jakaś nieszczelność. Innowacja ta polega na nadawaniu fal akustycznych w środku zbiornika, a następnie ich odbiorze. Im jest więcej paliwa w zbiorniku, tym bardziej tłumione są wytworze drgania. Więcej do poczytania na stronie uniwersytetu.

Wykres pokazujący wyniki z poprzednich eksperymentów.

Club for the Future

Jak zwykle podczas lotów bezzałogowych zostaną wystrzelone pocztówki nadesłane przez osoby z całego świata, które następnie zostaną zwrócone do nadawców i to całkowicie za darmo, wystarczy kupić dwa znaczki. Jakby ktoś był tym zainteresowany to zachęcam do wysłania swojej pocztówki, klik.

Czytaj podobne posty

Pierwszy lot załogowy Blue Origin rakietą New Shepard!
Pierwszy lot załogowy Blue Origin rakietą New Shepard!
19 lipca 2021
Dwudziesty start rakiety New Shepard
Dwudziesty start rakiety New Shepard
30 marca 2022
Jeff Bezos zaprosił 82-letnią Wally Funk do suborbitalnego lotu rakietą New Shepard!
Jeff Bezos zaprosił 82-letnią Wally Funk do suborbitalnego lotu rakietą New Shepard!
1 lipca 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?