Siedemnasty lot rakiety New Shepard

0 komentarzy

Na 25 sierpnia tego roku na godzinę 15:35 planowany jest czwarty już w tym roku, a ogółem 17 lot rakiety New Shepard.

Będzie to już ósmy lot tego boostera o nazwie NS-3. Sam booster ma już cztery lata, więc jest dosyć stary jak na tę branżę.

W przeciwieństwie do poprzedniego lotu załogowego mającego miejsce w lipcu, o którym pisaliśmy tu i tu, będzie to lot towarowy. Ponad umowną granicę kosmosu zostanie wyniesione 18 eksperymentów naukowych. Podczas tego lotu zostaną ponownie wykorzystane sensory od NASA, które umożliwią lądownie na Księżycu. Ich rezultaty można zobaczyć po pobraniu pliku ze strony Amerykańskiej Agencji Kosmicznej o tu. Kolejną bardzo ciekawą rzeczą, która zostanie wyniesiona podczas tego lotu, będą malunki przedstawiające trzy różne twarze, autorstwa ghańskiego artysty Amoako Boafo, na pokrywach spadochronów. Na kapsule będzie można zobaczyć samego artystę, jego mamę oraz jej przyjaciela.

Amoako Boafo z jednym z trzech dziełem sztuki, które poleci podczas tej misji.

Eksperymenty naukowe

NASA w mikrograwitacji przebada 11 eksperymentów naukowych. Jednym z ciekawszych urządzeń jest OSCAR, które ma pozwolić na transformację pospolitych śmieci wytworzonych w kosmosie na przydatne substancje takie jak woda bądź paliwo. Urządzenie posiada generator pary oraz tlen aby pomóc dokonać tej transformacji. Jakby ktoś chciał dowiedzieć się więcej to zapraszam do krótkiego filmu demonstracyjnego na kanale NASA na YouTubie.
Kolejnym ładunkiem jest eksperyment, który pozwoli w innowatorski sposób mierzyć poziom paliwa w zbiornikach w nieważkości. Obecnie statki kosmiczne wiedzą ile mają paliwa po tym ile silniki paliwa zużyły. Nie da się w ten sposób zobaczyć ile ma się paliwa, jeśli powstałaby jakaś nieszczelność. Innowacja ta polega na nadawaniu fal akustycznych w środku zbiornika, a następnie ich odbiorze. Im jest więcej paliwa w zbiorniku, tym bardziej tłumione są wytworze drgania. Więcej do poczytania na stronie uniwersytetu.

Wykres pokazujący wyniki z poprzednich eksperymentów.

Club for the Future

Jak zwykle podczas lotów bezzałogowych zostaną wystrzelone pocztówki nadesłane przez osoby z całego świata, które następnie zostaną zwrócone do nadawców i to całkowicie za darmo, wystarczy kupić dwa znaczki. Jakby ktoś był tym zainteresowany to zachęcam do wysłania swojej pocztówki, klik.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.