Rocket Lab pobija rekord, następna udana misja Electrona

0 komentarzy
Startująca rakieta Electron (Rocket Lab)

W piątek 7 października o 19:09 czasu polskiego Rocket Lab przeprowadził 31. start rakiety Electron. W ramach misji „It Argos Up From Here” na orbitę wyniesiona została platforma satelitarna GAzelle wyposażona w m.in. system Argos-4. Misja odbyła się ze stanowiska LC-1B na Półwyspie Mahia w Nowej Zelandii.

Rocket Lab za sprawą tej misji pobił swój rekord ilości misji w jednym roku kalendarzowym. Dotychczas najwyższym wynikiem było 7 startów (2020), a misja „It Argos Up From Here” była już ósmym lotem Electrona w 2022 roku. Z zapowiedzi amerykańskiej firmy wynika, że liczba ta jeszcze wzrośnie, gdyż w grudniu ma zostać przeprowadzony pierwszy start Rocket Lab z wyspy Wallops w Stanach Zjednoczonych.

Nagranie ze startu (Rocket Lab)

Platforma satelitarna GAzelle została skonstruowana przez firmę General Atomics. Jest ona w stanie na swoim pokładzie obsługiwać wiele naukowych ładunków, a jej żywotność to 5 lat. Podczas tej misji głównym ładunkiem GAzelle jest Argos-4, czyli odbiornik danych sieci Argos służącej do gromadzenia informacji oceanograficznych i meteorologicznych. W systemie tym uczestniczą takie instytucje jak CNES, NOAA, ISRO czy EUMETSAT. Jeśli chodzi zaś o inne ładunki, to wiemy jeszcze jedynie o eksperymencie RadMon monitorującym promieniowanie kosmiczne. Satelita został wyniesiony na orbitę heliosynchroniczną o wysokości 750 km.

Rakieta Electron mierzy 18,5 metra długości i jest w stanie wynieść na orbitę do 300 kg. Została opracowana pod kątem wynoszenia wszelkich rodzajów lekkich satelitów takich jak mikrosatelity, CubeSaty czy nanosatelity i aktualnie jest największym graczem w tym segmencie. Pojazd składa się z dwóch stopni napędzanych kerozyną i ciekłym tlenem oraz trzeciego stopnia Kickstage, który precyzyjnie umieszcza ładunek na orbicie. Dodatkowo Electron jest pierwszą rakietą, w której zastosowano elektryczne pompy paliwa. Rocket Lab pracuje również nad wielokrotnym wykorzystaniem pierwszego stopnia, lecz podczas tej misji próba odzysku nie została przeprowadzona.

Czytaj podobne posty

Następna udana misja Electrona. Teraz czas na odzysk!
Następna udana misja Electrona. Teraz czas na odzysk!
3 kwietnia 2022
Rocket Lab wysyła Electrona z misją dla Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych.
Rocket Lab wysyła Electrona z misją dla Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych.
28 lipca 2021
CAPSTONE, czyli księżycowa misja Rocket Lab i NASA
CAPSTONE, czyli księżycowa misja Rocket Lab i NASA
28 czerwca 2022
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?