Rocket Lab pobija rekord, następna udana misja Electrona

0 komentarzy
Startująca rakieta Electron (Rocket Lab)
Startująca rakieta Electron (Rocket Lab)

W piątek 7 października o 19:09 czasu polskiego Rocket Lab przeprowadził 31. start rakiety Electron. W ramach misji „It Argos Up From Here” na orbitę wyniesiona została platforma satelitarna GAzelle wyposażona w m.in. system Argos-4. Misja odbyła się ze stanowiska LC-1B na Półwyspie Mahia w Nowej Zelandii.

Rocket Lab za sprawą tej misji pobił swój rekord ilości misji w jednym roku kalendarzowym. Dotychczas najwyższym wynikiem było 7 startów (2020), a misja „It Argos Up From Here” była już ósmym lotem Electrona w 2022 roku. Z zapowiedzi amerykańskiej firmy wynika, że liczba ta jeszcze wzrośnie, gdyż w grudniu ma zostać przeprowadzony pierwszy start Rocket Lab z wyspy Wallops w Stanach Zjednoczonych.

Nagranie ze startu (Rocket Lab)

Platforma satelitarna GAzelle została skonstruowana przez firmę General Atomics. Jest ona w stanie na swoim pokładzie obsługiwać wiele naukowych ładunków, a jej żywotność to 5 lat. Podczas tej misji głównym ładunkiem GAzelle jest Argos-4, czyli odbiornik danych sieci Argos służącej do gromadzenia informacji oceanograficznych i meteorologicznych. W systemie tym uczestniczą takie instytucje jak CNES, NOAA, ISRO czy EUMETSAT. Jeśli chodzi zaś o inne ładunki, to wiemy jeszcze jedynie o eksperymencie RadMon monitorującym promieniowanie kosmiczne. Satelita został wyniesiony na orbitę heliosynchroniczną o wysokości 750 km.

Rakieta Electron mierzy 18,5 metra długości i jest w stanie wynieść na orbitę do 300 kg. Została opracowana pod kątem wynoszenia wszelkich rodzajów lekkich satelitów takich jak mikrosatelity, CubeSaty czy nanosatelity i aktualnie jest największym graczem w tym segmencie. Pojazd składa się z dwóch stopni napędzanych kerozyną i ciekłym tlenem oraz trzeciego stopnia Kickstage, który precyzyjnie umieszcza ładunek na orbicie. Dodatkowo Electron jest pierwszą rakietą, w której zastosowano elektryczne pompy paliwa. Rocket Lab pracuje również nad wielokrotnym wykorzystaniem pierwszego stopnia, lecz podczas tej misji próba odzysku nie została przeprowadzona.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *