Rewolucja w pozyskiwaniu energii słonecznej z kosmosu?
![Aetherflux zamontowany na platformie satelitarnej firmy Apex. (Źródło: Aetherflux)](https://kosmogadka.pl/app/uploads/2024/10/aether-1.jpg)
Mowa o firmie Aetherflux, założonej przez Baiju Bhatta, współzałożyciela popularnej platformy do inwestowania Robinhood. 9 października 2024 roku ogłosiła ona swoją wizję rewolucji w sposobie pozyskiwania energii słonecznej. Firma planuje wdrożyć konstelację małych satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) około 550 kilometrów nad ziemią , które będą zbierać energię słoneczną i przesyłać ją na Ziemię za pomocą laserów podczerwonych.
W przeciwieństwie do tradycyjnych koncepcji kosmicznej energii słonecznej, które koncentrowały się na dużych satelitach umieszczonych na orbicie geostacjonarnej, Aetherflux stawia na mniejsze jednostki orbitujące blisko Ziemi. Każdy z satelitów ma być wyposażony w panele słoneczne, które zbierają energię, oraz lasery podczerwone, które przesyłają tę energię na powierzchnię planety. Dzięki zastosowaniu wielu satelitów, firma liczy na skalowalność oraz obniżenie kosztów wdrożenia technologii.
To, co odróżnia Aetherflux od poprzednich projektów, to laserowa transmisja energii zamiast mikrofal, co eliminuje konieczność budowy gigantycznych anten naziemnych. Odbiorniki na Ziemi będą miały jedynie około 10 metrów średnicy, co znacząco obniża koszty infrastruktury i ułatwia instalację w trudno dostępnych miejscach.
W tej technologii Bhatt widzi potencjał do dostarczania energii zarówno na potrzeby wojskowe, jak i cywilne, szczególnie tam, gdzie tradycyjna infrastruktura jest zbyt kosztowna lub niemożliwa do wdrożenia.
Startup planuje wystrzelenie pierwszego demonstracyjnego satelity już w 2026 roku. Misja ta ma na celu przetestowanie efektywności technologii, zwłaszcza pod kątem przesyłu energii i zarządzania konstelacją satelitów. Jeśli chodzi o ilość energii, którą Aetherflux planuje przesyłać za pomocą swojej technologii, firma zamierza rozpocząć od przesyłania mniejszych ilości, na poziomie kilku kilowatów, co jest odpowiednie na wczesnym etapie testów. W późniejszych etapach ilość przesyłanej energii ma wzrosnąć.
Wizja Aetherflux przypomina koncepcję opisaną przez Isaaca Asimova w opowiadaniu „Reason”, gdzie roboty zarządzające stacją kosmiczną przesyłają energię słoneczną na Ziemię za pomocą mikrofal. Choć Asimov koncentruje się na filozoficznych aspektach relacji między robotami a ludźmi, przesył kosmicznej energii słonecznej jest kluczowym elementem fabuły. Podobnie jak w opowiadaniu, Aetherflux również ma na celu stworzenie autonomicznego systemu, który dostarcza energię na Ziemię, wykorzystując nowoczesne technologie kosmiczne.
Choć technologia napotyka na wyzwania, Bhatt wierzy, że jest to możliwe, szczególnie dzięki postępom w dziedzinie wynoszenia satelitów na orbitę, m.in. dzięki rakietom wielokrotnego użytku od SpaceX. Aetherflux dąży do tego, aby energia z kosmosu stała się codziennością, co może przynieść ogromne korzyści w postaci czystego, nieograniczonego źródła energii dla całego świata.
Źródła: spacenews.com, starfighterspace.com, spaceimpulse.com, personalized.energy, forbes.com
Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.