Pierwszy prototyp rakiety Orbex Prime zaprezentowany

0 komentarzy
Źródło zdjęcia: Orbex Space
Źródło zdjęcia: Orbex Space

Brytyjskie przedsiębiorstwo rakietowe Orbex zaprezentowało pierwszy pełnowymiarowy prototyp rakiety orbitalnej Prime. Czy pojazd rzeczywiście jest najbardziej przyjazną dla środowiska i innowacyjną maszyną? Przekonajcie się sami.

11 maja to ważna data dla Brytyjskiej Agencji Kosmicznej, która entuzjastycznie odniosła się do zaprezentowanej po raz pierwszy w całej swojej okazałości rakiety Prime. Pojazd klasyfikowany jest jako mikro rakieta ze względu na swoje niewielkie rozmiary i przystosowanie do wynoszenia na orbitę małych satelitów.

Orbex Prime. Żródło: orbex.space

Prime to mierząca ledwo 19 m dwustopniowa rakieta napędzana siedmioma silnikami, z czego sześć z nich przypada na pierwszy stopień. Zostały one zaprojektowane i wyprodukowane w Wielkiej Brytanii i Danii. Sześć silników pierwszego stopnia odpowiada za wyniesienie rakiety do wysokości ok. 80 km, a pozostała część podróży na niską orbitę okołoziemską przypada jednemu silnikowi drugiego stopnia. Pod owiewkami znajduje się przestrzeń o średnicy 1,3 m, co pozwala na elastyczne dopasowanie się do potrzeb klienta w zakresie wynoszenia na orbitę mikrosatelitów.

Choć wyglądem Prime nie odbiega raczej od dobrze znanych nam rakiet, to twórcy szczycą się innowacyjnymi rozwiązaniami zastosowanymi przy produkcji. Nie sposób tutaj nie wspomnieć o silnikach, które w całości wytwarzane są za pomocą drukarek 3D. Każdy silnik to pojedynczy wydruk nie posiadający łączeń. Biorąc pod uwagę ekstremalne warunki, na jakie narażone są silniki rakietowe, czyli wysoką temperaturę i ciśnienie, Orbex widzi w takim rozwiązaniu przewagę silników Prime, które nie rozpadną się na łączeniach czy spawach.

Rakieta ma korzystać z unikalnego rozwiązania, jakim jest wykorzystanie biopaliwa, a konkretnie bio-propanu. Dzięki temu każdy lot Prime ma produkować 90% mniej gazów cieplarnianych, niż rakiety o podobnej konstrukcji i wielkości. Takie są przynajmniej wyniki badań przeprowadzone przez Uniwersytet w Exeter. Prime to również rakieta wielorazowa zaprojektowana tak, by nie zostawiać żadnych pozostałości w postaci kosmicznych śmieci na ziemskiej orbicie. Swoje słowa uznania przekazał także dyrektor generalny ESA.

Jestem pod wielkim wrażeniem szybkości, z jaką rakieta Orbex Prime została zaprojektowana. To pierwsza w pełni orbitalna mikro rakieta w Europie. Równie wielkie wrażenie wywarła na mnie zastosowana technologia, dzięki której ślad węglowy będzie tak niewielki. Gratulacje dla całego zespoły Orbex za to imponujące osiągnięcie.

Josef Aschbacher, dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej

Warto dodać, że loty Prime będą odbywały się z platformy startowej w Space Hub Sutherland, która budowana jest na północnym wybrzeżu Szkocji. To pierwszy kosmodrom w Europie i na świecie, który ma zachować neutralność węglową, zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i operacyjnym. Prace mają zostać ukończone jeszcze w tym roku.

Orbex Prime. Źródło: orbex.space

Orbex to przedsiębiorstwo założone w 2015 r. z siedzibą w Forres w Wielkiej Brytanii odpowiadając na rynkowe potrzeby klientów chcących wynieść na orbitę mikrosatelity. Wśród pracowników znajdują się także doświadczone osoby, współpracujące wcześniej z NASA, ESA, czy innymi agencjami kosmicznymi. Firma otrzymała wsparcie finansowe od Heartcore, HighTech Gründerfonds, prywatnych inwestorów, Europejskiej Agencji Kosmicznej i UKSA – Agencji Kosmicznej Wielkiej Brytanii.

Wygląda więc na to, że rzeczywiście mamy do czynienia z przyjazną środowisku rakietą wielokrotnego użytku, której loty nie będą przyczyniały się do problemu globalnego ocieplenia. Pilnie będziemy oczekiwali na kolejne detale i wiadomości dotyczące rozwoju, jak i pierwszych startów Orbex Prime.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.