Pierwsze zdjęcia Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

0 komentarzy
Źródło: NASA Webb Telescope

Zgodnie z zapowiedziami doczekaliśmy się pierwszych zdjęć z JWST jeszcze zanim rozpoczął pracę na pełen etat. Otrzymane fotografie opublikowano, choć są to jedynie testowe obrazy pomagające w kalibracji urządzenia.

W piątek 11.02.22 zawrzało wśród miłośników astronomii, gdy w sieci pojawiły się dwa zdjęcia nadesłane przez kosmiczne obserwatorium. Spodobało się zwłaszcza „selfie” wykonane przez specjalny obiektyw znajdujący się wewnątrz instrumentu NIRCam, czyli w Kamerze Bliskiej Podczerwieni. Specjalnym przeznaczeniem obiektywu jest właśnie wykonywanie zdjęć głównego lustra, a nie obiektów w przestrzeni kosmicznej, co ma cele inżynieryjne, a nie naukowe. Lustro wciąż jest kalibrowane, a wszystkie segmenty muszą zostać odpowiednio ustawione i dopasowane. Na poniższej fotografii widać jeden jasny segment, który został skierowany na jasną gwiazdę i odbija jej światło. Pozostałe segmenty są ustawione zupełnie inaczej, a to oznacza jeszcze długą drogą do kompletnego ustawienia zwierciadła.

„Selfie” Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Źródło: NASA

Konieczne było potwierdzenie, iż Kamera Bliskiej Podczerwieni jest gotowa do zbierania światła z ciał niebieskich. W tym celu segmenty skierowano na gwiazdę HD 84406 z gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy, która jest łatwa w identyfikacji i w jej najbliższym sąsiedztwie brak gwiazd o podobnej jasności. W rezultacie otrzymano mozaikę złożoną z osiemnastu jasnych punktów, a każdy z nich to obraz HD 84406 uzyskany przez poszczególne segmenty głównego zwierciadła. Choć fotografia jest tylko zlepkiem rozmazanych jasnych punktów, to daje podstawy do precyzyjnego ustawienia wszystkich segmentów. Kalibracja powinna potrwać około miesiąca, a rezultatem będzie oczywiście pojedyncze zdjęcie gwiazdy.

Zdjęcia HD 84406. Źródło: NASA

Cały proces fotografowania HD 84406 trwał aż 25 godzin i rozpoczął się 2 lutego. Wykorzystano 10 detektorów urządzenia NIRCam, a to zaowocowało uzyskaniem 1560 zdjęć co przełożyło się na 54 GB danych. Każdy z segmentów odnalazł wskazaną gwiazdę w pierwszych sześciu godzinach procedury i szesnastu ekspozycjach. Kamera Bliskiej Podczerwieni została wybrana do tego zadania, gdyż posiada szeroki kąt widzenia oraz unikalną umiejętność pracy w temperaturze wyższej, w porównaniu do pozostałych urządzeń. Posiada także wiele komponentów specjalnie do tego zaprojektowanych.

Na fotografii oznaczono segmenty lustra, które odpowiedzialne są za poszczególne fragmenty. Źródło: NASA

To naprawdę wielkie wydarzenie, potwierdza bowiem, że Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest sprawnym obserwatorium. Nie zapominajmy jednak, że potrzeba jeszcze kilku miesięcy pracy, by teleskop mógł zacząć prowadzić pełne i regularne obserwacje naukowe.

Czytaj podobne posty

Start Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba
Start Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba
25 grudnia 2021
Pasmo sukcesów Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba
Pasmo sukcesów Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba
5 stycznia 2022
Udane krytyczne manewry Teleskopu Jamesa Webba (Aktualizacja)
Udane krytyczne manewry Teleskopu Jamesa Webba (Aktualizacja)
27 grudnia 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?