Misja ST37 z satelitami OneWeb zakończona sukcesem

0 komentarzy

Do satelitów OneWeb dołączyło kolejne 36 sztuk. Dzięki misji ST37, która odbyła się 27 grudnia, na orbicie znajduje się już 394 urządzeń, czyli 60% planowanej konstelacji. Rakieta Sojuz 2.1b wystartowała z kosmodromu w Bajkonurze o 14:10 naszego czasu.

Po ST37 Arianespace zakończyła 2021 rok z wynikiem piętnastu startów. Firma może się także pochwalić imponującym wynikiem wystrzelenia łącznie 1101 satelitów od czasu jej powstania w 1980 r. Przedsiębiorstwo przeprowadziło już 12 misji dla OneWeb, z czego 8 w tym roku.

Misja trwała 3h45min, a satelity wypuszczane były w dziewięciu partiach. Po raz pierwszy wystrzelono 36 satelitów, a nie 34, jak zazwyczaj w przypadku misji OneWeb.

Rakieta Sojuz w wersji 2.1b składa się z pierwszego i drugiego stopnia, w tym locie wykorzystano także dodatkowy górny stopień. Prócz tego stopień wyposażony jest w cztery boczne stopnie, tzw. boostery. Główny stopień wyposażony jest w jeden czterokomorowy silnik RD-108A napędzany paliwem RP-1 i ciekłym tlenem. Drugi stopień korzysta z silnika RD-0124 zasilanego tym samym paliwem, co główny człon.

Start misji ST37. Źródło: OneWeb

Dodatkowy górny stopień nazwany Fregat jest niezależny od reszty rakiety i posiada własne systemy nawigacyjne, czy kontroli wysokości lotu, gdyż wykorzystywany jest jako statek kosmiczny dla satelitów mocowanych do niego przy pomocy adaptera. Jego silnik S5.92 napędzany jest 1,1-Dimetylohydrazyną (UDMH) i tetratlenkiem diazotu służącym za utleniacz.

Ukończona konstelacja satelitów OneWeb ma zapewnić dostęp do Internetu na całym globie docierając do miejsc niedostępnych dla sieci naziemnej. Satelity budowane są przez OneWeb Satellites, co jest wspólnym przedsięwzięciem OneWeb i Aribus Defence and Space. Docelowa ilość urządzeń to 648 na niskiej orbicie okołoziemskiej na wysokości 1200 km. To znacznie niżej, niż satelity zapewniające dostęp do satelitarnego Internetu aktualnie, choć wyżej, niż konstelacja Starlink od SpaceX.

Każdy satelita OneWeb waży 147 kg i posiada antenę w paśmie Ku. Urządzenia produkowane są a Florydzie i według zapewnień OneWeb Satellites każdego dnia mogą zostać wyprodukowane aż dwa urządzenia. Wspomniana orbita o wysokości 1200 km jest docelową, do której z czasem satelity będą podnoszone.

Czytaj podobne posty

Dziewiąty lot Soyuza z satelitami OneWeb [Aktualizacja]
Dziewiąty lot Soyuza z satelitami OneWeb [Aktualizacja]
21 sierpnia 2021
Start misji DART zakończony sukcesem
Start misji DART zakończony sukcesem
27 listopada 2021
13. misja OneWeb otwiera nowy rok dla Arianespace
13. misja OneWeb otwiera nowy rok dla Arianespace
11 lutego 2022
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?