NS-18 Blue Origin – kolejny załogowy lot w kosmos

0 komentarzy

W środę 13 października 2021 o 16:00 ze stanowiska startowego Launch Site One w Teksasie, po raz kolejny poleci rakieta New Shepard. Start został przełożony z 12 października z powodu niesprzyjających warunków pogodowych. Oficjalną transmisję na kanale Blue Origin będzie można śledzić już 90 minut przed lotem.

Drugi załogowy lot kosmiczny Blue Origin wzbudza nie mniejsze emocje, niż poprzedni. Załoga w składzie William Shatner, Audrey Powers, Dr. Chris Boshuizen i Glen de Vries uda się na wycieczkę w przestrzeń kosmiczną wygodną kapsułą New Shepard Crew Capsule, która zapewnia niesamowite widoki. William Shatner, znany z roli Kapitana Kirka w serialu Star Trek, pobije rekord najstarszej osoby w kosmosie, który dopiero co ustanowiła 82-letnia Wally Funk. Kapitan Kirk w końcu naprawdę uda się w kosmos i to w wieku 90 lat. Rakieta New Shepard 4 (NS4) poleci już po raz czwarty, a ogółem będzie to osiemnasty lot rakiety z rodziny New Shepard.

Załoga NS-18. Od lewej: Dr. Chris Boshuizen, William Shatner, Audrey Powers, Glen de Vries
Źródło: Blue Origin

Kapsuła jest wygodna i przestronna, a każdy z pasażerów otrzymuje miejsce z własnym oknem. Przystosowana jest do transportu sześciu załogantów, ale tym razem, jak i przy pierwszym załogowym locie, na pokładzie znajdą się tylko cztery osoby. Po odłączeniu się kapsuły od rakiety, kosmiczni turyści będą mieli kilka minut, by nacieszyć się stanem nieważkości, po czym powrócą na Ziemię. Kapsuła wyląduje z pomocą spadochronów, powróci również sam booster, który wyląduje w wyznaczonym do tego miejscu.

Prócz kapitana Kirka na pokładzie NS4 znajdzie się Audrey Powers pracująca w Blue Origin na stanowisku Vice President of Mission & Flight Operations. Audrey dołączyła do zespołu BO w 2013 roku i pełniła kluczową rolę w certyfikowaniu rakiety New Shepard jako pojazdu odpowiedniego dla załogowych lotów kosmicznych. Pozostałe dwa miejsca zajmą Dr. Chris Boshuizen, były inżynier NASA i współzałożyciel Planet Labs oraz Glen de Vries, współzałożyciel przedsiębiorstwa Medidata.

W przeciwieństwie do lotów orbitalnych i na Międzynarodową Stację Kosmiczną, procedury przed startem są nieco mniej skomplikowane. Rakieta znajdzie się na stanowisku startowym 7,5 h przed startem, zatankowana zostanie 3 h przed odlotem. Na 35 minut przed lotem załoga zajmie swoje miejsca, a właz zostanie zamknięty 9 minut później. Daje to załodze jedyne 24 minuty czekania w kapsule. Trzymamy kciuki, by i ten lot zakończył się sukcesem!

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.