NS-18 Blue Origin – kolejny załogowy lot w kosmos

0 komentarzy

W środę 13 października 2021 o 16:00 ze stanowiska startowego Launch Site One w Teksasie, po raz kolejny poleci rakieta New Shepard. Start został przełożony z 12 października z powodu niesprzyjających warunków pogodowych. Oficjalną transmisję na kanale Blue Origin będzie można śledzić już 90 minut przed lotem.

Drugi załogowy lot kosmiczny Blue Origin wzbudza nie mniejsze emocje, niż poprzedni. Załoga w składzie William Shatner, Audrey Powers, Dr. Chris Boshuizen i Glen de Vries uda się na wycieczkę w przestrzeń kosmiczną wygodną kapsułą New Shepard Crew Capsule, która zapewnia niesamowite widoki. William Shatner, znany z roli Kapitana Kirka w serialu Star Trek, pobije rekord najstarszej osoby w kosmosie, który dopiero co ustanowiła 82-letnia Wally Funk. Kapitan Kirk w końcu naprawdę uda się w kosmos i to w wieku 90 lat. Rakieta New Shepard 4 (NS4) poleci już po raz czwarty, a ogółem będzie to osiemnasty lot rakiety z rodziny New Shepard.

Załoga NS-18. Od lewej: Dr. Chris Boshuizen, William Shatner, Audrey Powers, Glen de Vries
Źródło: Blue Origin

Kapsuła jest wygodna i przestronna, a każdy z pasażerów otrzymuje miejsce z własnym oknem. Przystosowana jest do transportu sześciu załogantów, ale tym razem, jak i przy pierwszym załogowym locie, na pokładzie znajdą się tylko cztery osoby. Po odłączeniu się kapsuły od rakiety, kosmiczni turyści będą mieli kilka minut, by nacieszyć się stanem nieważkości, po czym powrócą na Ziemię. Kapsuła wyląduje z pomocą spadochronów, powróci również sam booster, który wyląduje w wyznaczonym do tego miejscu.

Prócz kapitana Kirka na pokładzie NS4 znajdzie się Audrey Powers pracująca w Blue Origin na stanowisku Vice President of Mission & Flight Operations. Audrey dołączyła do zespołu BO w 2013 roku i pełniła kluczową rolę w certyfikowaniu rakiety New Shepard jako pojazdu odpowiedniego dla załogowych lotów kosmicznych. Pozostałe dwa miejsca zajmą Dr. Chris Boshuizen, były inżynier NASA i współzałożyciel Planet Labs oraz Glen de Vries, współzałożyciel przedsiębiorstwa Medidata.

W przeciwieństwie do lotów orbitalnych i na Międzynarodową Stację Kosmiczną, procedury przed startem są nieco mniej skomplikowane. Rakieta znajdzie się na stanowisku startowym 7,5 h przed startem, zatankowana zostanie 3 h przed odlotem. Na 35 minut przed lotem załoga zajmie swoje miejsca, a właz zostanie zamknięty 9 minut później. Daje to załodze jedyne 24 minuty czekania w kapsule. Trzymamy kciuki, by i ten lot zakończył się sukcesem!

Czytaj podobne posty

Pierwszy lot załogowy Blue Origin rakietą New Shepard!
Pierwszy lot załogowy Blue Origin rakietą New Shepard!
19 lipca 2021
Pierwszy załogowy lot na nową chińską stację kosmiczną
Pierwszy załogowy lot na nową chińską stację kosmiczną
18 czerwca 2021
Chiny wykonały kolejny krok. Owiewka rakiety wylądowała na spadochronach.
Chiny wykonały kolejny krok. Owiewka rakiety wylądowała na spadochronach.
27 lipca 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?