Nowi kandydaci na astronautów NASA zaprezentowani

0 komentarzy

Tego roku Mikołaj przyniósł wyjątkowy prezent grupie dziesięciu obywateli Stanów Zjednoczonych.  Zostali oni bowiem wybrani na kandydatów na astronautów spośród 12 tysięcy aplikujących.

Kandydaci rozpoczną trwające dwa lata szkolenie w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona już w styczniu 2022 r. Składa się ono z pięciu głównych kategorii: obsługa i naprawa sprzętów i systemów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ćwiczenie kosmicznych spacerów, rozwijanie umiejętności inżynieryjnych, obsługa samolotu szkoleniowego T-38 i nauka języka rosyjskiego.

Kandydatami na astronautów zostali:

Nichole Ayers, 32 lata, pochodzi z Colorado, zdobyła licencjat z matematyki w U.S. Air Force Academy w Colorado Springs w 2011 r studiując rosyjski jako drugi kierunek. Kilka lat później ukończyła Rice University ze stopniem magistra z matematyki obliczeniowej i stosowanej. Ayers jest doświadczonym pilotem z wynikiem ponad 1150 wylatanych godzin, z czego 200 w bojowej operacji Inherent Resolve. Jest jedną z niewielu kobiet pilotujących samolot F-22 Raptor i poprowadziła pierwszą w dziejach bojową formację F-22 złożoną z samych kobiet w 2019 r.

Marcos Berríos, 37 lat, dorastał w Guaynabo w Portoryko. Pracował jako inżynier lotnictwa dla U.S. Army Aviation Development Directorate w Kalifornii należąc jednocześnie do rezerwy Powietrznej Gwardii Narodowej. Jest również pilotem, zdobył najpierw licencjat z inżynierii mechanicznej na MIT, następnie stopień magistra z tego samego kierunku, kończąc doktoratem z aeronautyki i astronautyki na uniwersytecie w Stanford. Jako pilot wziął udział w ponad 110 misjach bojowych, wylatał 1300 godzin pilotując ponad 21różnych maszyn.

Christina Birch, 35 lat, wychowała się w mieście Gilbert w Arizonie. Zdobyła licencjat na uniwersytecie w Arizonie kończąc dwa kierunki – matematykę oraz biochemię i biofizykę molekularną. Po otrzymaniu stopnia doktora z bioinżynierii na MIT nauczała takiego przedmiotu na Uniwersytecie Kalifornijskim. Prowadziła również zajęcia ze stylu naukowego, czyli posługiwania się językiem używanym w tekstach o charakterze naukowym w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym.

Deniz Burnham, 36 lat, porucznik Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Za swój dom uważa Wasillę – miasto w stanie Alaska. Odbywała staż w placówce NASA Ames Research Center w Silicon Valley w Kalifornii i służy w rezerwach sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego zdobyła licencjat z inżynierii chemicznej, a stopień magistra z inżynierii mechanicznej ukończyła na uniwersytecie w Los Angeles. Burnham jest również doświadczoną liderką w przemyśle energetycznym.

Luke Delaney, 42 lata, dorastał w Debary na Florydzie, były żołnierz Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Stopień licencjata z inżynierii mechanicznej zdobył w University of North Florida, a magistra z inżynierii lotniczej i kosmicznej w Naval Postgraduate School. Jako pilot ma na swoim koncie ponad 3700 wylatanych godzin w 48 różnych statkach powietrznych. Odbywał zarówno loty testowe, jak i bojowe biorąc udział w operacji Enduring Freedom. Delaney pracował także w NASA Langley Research Center.

Andre Douglas, 35 lat, pochodzi z Virginii. W U.S. Coast Guard Academy zdobył licencjat z inżynierii mechanicznej, magistra z tego samego kierunku na uniwersytecie w Michigan. Ukończył także studia magisterskie z architektury okrętowej i inżynierii morskiej również na uniwersytecie w Michigan. Kolejny stopień magistra zdobył z inżynierii komputerowej na Johns Hopkins University. Doktorat z inżynierii systemów robił na uniwersytecie George’a Washingtona. Służył w Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych jako architekt okrętowy.

Jack Hathaway, 39 lat, pochodzi z Connecticut. Zdobył licencjat z fizyki i historii na U.S. Naval Academy i ukończył studia na Cranfield University w Anglii oraz U.S. Naval War College. Podczas swojej kariery pilota wylatał ponad 2500 godzin pilotując 30 różnych typów statków powietrznych, brał także udział w operacji Enduring Freedom i 39 misjach bojowych. Służył również jako pilot testowy samolotu McDonnell Douglas F/A-18.

Anil Menon, 45 lat, urodzony i wychowany w Minneapolis w Minnesocie. Pracował w SpaceX biorąc udział w przygotowaniu pierwszej załogowej misji, jaką była Demo-2. Jako oficer medyczny pracował także w NASA przy wielu misjach załogowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Menon jest praktykującym lekarzem w medycynie ratunkowej, udzielał pomocy także podczas trzęsienia ziemi w Haiti w 2010 i w Nepalu w 2015. Służył również w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Christopher Williams, 38 lat, dorastał w Potomac w Maryland. Licencjat z fizyki zdobył na uniwersytecie w Stanford, a doktorat z tego samego kierunku na MIT, gdzie prowadził badania z zakresu astrofizyki. Posiada tytuł fizyka medycznego zdobyty w Harvard Medical School. Pracował jako fizyk medyczny w departamencie radioterapii w Brigham oraz w Bostonie w instytucie Dany-Farber zajmującym się chorobami nowotworowymi. Był czołowym fizykiem w programie terapeutycznym z wykorzystaniem technologii MRI właśnie w tym instytucie.

Jessica Wittner, 38 lat , pochodząca z Kalifornii. Służyła jako pilot w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych w stopniu komandora porucznika, była również pilotem testowym. Zdobyła licencjat z inżynierii lotniczej i kosmicznej na uniwersytecie w Arizonie i magistra z tego samego kierunku na U.S. Naval Postgraduate School. Pilotowała samolot F/A-18 w kilku formacjach.

Administrator NASA Bill Nelson przedstawił kandydatów słowami: „Dziś witamy dziesięciu nowych odkrywców, dziesięciu członków generacji Artemis, kandydatów na astronautów NASA 2021. Każdy z kandydatów posiada odpowiednie cechy, ale razem reprezentują kredo naszego kraju: E pluribus unum – z wielu, jeden”. Łącznie z nowymi kandydatami, NASA wybrała już 360 astronautów od czasu programu Mercury Seven w 1959 r. Przyszłym astronautom życzymy powodzenia i kosmicznej kariery!

Czytaj podobne posty

Pierwsze selfie Perseverance
Pamiętacie słynne „selfie” Perseverance i Ingenuity? NASA wyjaśnia jak powstało.
27 czerwca 2021
Jeff Bezos, prezes Blue Origin
Blue Origin podaje NASA do sądu
16 sierpnia 2021
Lądownik Nova-C i następny wygrany kontrakt od NASA
Lądownik Nova-C i następny wygrany kontrakt od NASA
23 listopada 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?