Nowe panele słoneczne na ISS

0 komentarzy

Astronauta NASA Shane Kimbrough i Thomas Pesquet z ESA zakończyli montaż pierwszych nowych paneli słonecznych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W niedzielę, 20 czerwca 2021, odbył się ósmy w tym roku i trwający 6h 28 min kosmiczny spacer, będący kontynuacją prac nad nowymi panelami słonecznymi, rozpoczętych w ubiegłą środę.

Środowy spacer trwał 7h 15 min, podczas których Shane Kimbrough i Thomas Pesquet zamontowali nowe urządzenia w segmencie P6. Nie udało się doprowadzić do rozwinięcia paneli z powodu drobnych kłopotów związanych z niedopasowaniem zaczepów. Ten problem został jednak szybko rozwiązany przez kontrolę naziemną i w związku z tym mogliśmy obserwować rozłożenie pierwszego z paneli po niedzielnych pracach uzupełniających. Astronauci musieli jeszcze podpiąć kable łączące źródło energii ze stacją. Tutaj nie napotkali jednak żadnych trudności, gdyż nowe panele zamontowane będą na starych, a więc skorzystają z dotychczasowych kanałów dystrybucji energii.

Astronauta NASA Shane Kimbrough i ESA Thomas Pesquet podczas kosmicznego spaceru 20.06.21
Źródło: NASA

Kolejny „space walk” zaplanowany jest na piątek, 25 czerwca, podczas którego ta sama para astronautów rozpocznie prace nad instalacją drugiego panelu. Do tej pory dostarczono dwa z sześciu paneli, które przyleciały na stację kapsułą Dragon od SpaceX na początku tego miesiąca.

Nowe panele mają 18,2 m długości i są szerokie na 6 m. Każdy z nowych paneli wyprodukuje 20 kw energii elektrycznej, co pozwoli na łączne 120 kw uzyskanych każdego dnia. Nowe panele są mniejsze od oryginalnych i nie przykrywają ich w całości, dlatego te stare ciągle będą generowały energię. Choć wciąż są jeszcze sprawne, to należało zadbać już o nowe źródło generowania energii, gdyż pierwsze z dotychczasowych paneli działają na stacji już od 20 lat. Nowy panel iROSA (ISS Roll-Out Solar Array) jest już testowany od niedzieli, skrupulatnie monitorowane są też jego możliwości.

Piątkowy kosmiczny spacer rozpocznie się o 14:00 naszego czasu, a transmisja z tego wydarzenia będzie dostępna na kanale NASA na YouTube, NASA TV czy profilu NASA na Facebooku i Twitterze.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *