Nowe panele słoneczne na ISS

0 komentarzy

Astronauta NASA Shane Kimbrough i Thomas Pesquet z ESA zakończyli montaż pierwszych nowych paneli słonecznych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W niedzielę, 20 czerwca 2021, odbył się ósmy w tym roku i trwający 6h 28 min kosmiczny spacer, będący kontynuacją prac nad nowymi panelami słonecznymi, rozpoczętych w ubiegłą środę.

Środowy spacer trwał 7h 15 min, podczas których Shane Kimbrough i Thomas Pesquet zamontowali nowe urządzenia w segmencie P6. Nie udało się doprowadzić do rozwinięcia paneli z powodu drobnych kłopotów związanych z niedopasowaniem zaczepów. Ten problem został jednak szybko rozwiązany przez kontrolę naziemną i w związku z tym mogliśmy obserwować rozłożenie pierwszego z paneli po niedzielnych pracach uzupełniających. Astronauci musieli jeszcze podpiąć kable łączące źródło energii ze stacją. Tutaj nie napotkali jednak żadnych trudności, gdyż nowe panele zamontowane będą na starych, a więc skorzystają z dotychczasowych kanałów dystrybucji energii.

Astronauta NASA Shane Kimbrough i ESA Thomas Pesquet podczas kosmicznego spaceru 20.06.21
Źródło: NASA

Kolejny „space walk” zaplanowany jest na piątek, 25 czerwca, podczas którego ta sama para astronautów rozpocznie prace nad instalacją drugiego panelu. Do tej pory dostarczono dwa z sześciu paneli, które przyleciały na stację kapsułą Dragon od SpaceX na początku tego miesiąca.

Nowe panele mają 18,2 m długości i są szerokie na 6 m. Każdy z nowych paneli wyprodukuje 20 kw energii elektrycznej, co pozwoli na łączne 120 kw uzyskanych każdego dnia. Nowe panele są mniejsze od oryginalnych i nie przykrywają ich w całości, dlatego te stare ciągle będą generowały energię. Choć wciąż są jeszcze sprawne, to należało zadbać już o nowe źródło generowania energii, gdyż pierwsze z dotychczasowych paneli działają na stacji już od 20 lat. Nowy panel iROSA (ISS Roll-Out Solar Array) jest już testowany od niedzieli, skrupulatnie monitorowane są też jego możliwości.

Piątkowy kosmiczny spacer rozpocznie się o 14:00 naszego czasu, a transmisja z tego wydarzenia będzie dostępna na kanale NASA na YouTube, NASA TV czy profilu NASA na Facebooku i Twitterze.

Czytaj podobne posty

Rakieta Antares wyniosła pojazd Cygnus z zaopatrzeniem na ISS [Aktualizacja]
Rakieta Antares wyniosła pojazd Cygnus z zaopatrzeniem na ISS [Aktualizacja]
10 sierpnia 2021
Falcon 9 wyniósł Dragona 2 z zaopatrzeniem na ISS
Falcon 9 wyniósł Dragona 2 z zaopatrzeniem na ISS
29 sierpnia 2021
Załoga Crew-3
Załoga misji Crew-3 wystartowała w kierunku ISS
11 listopada 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?