Następny rekord SpaceX – 14. lot boostera

0 komentarzy
Dwie kampanie startowe SpaceX na dwóch pobliski stanowiskach (SpaceX)

Misje rakiety Falcon 9 ze Starlinkami nie od dziś są pomijane przez sporą część entuzjastów lotów kosmicznych z uwagi na ich ogromną częstotliwość. Tym razem warto jednak kilkoma słowami wspomnieć o ostatniej takiej misji, a to za sprawą ponownie wyśrubowanego rekordu ilości lotów pojedynczego stopnia rakiety.

Start miał miejsce 11 września o 3:20 naszego czasu z platformy LC-39A Centrum Kosmicznego Kennedy’ego. Ładunkiem misji były nie tylko satelity Starlink, których na szczycie rakiety umieszczono 34, ale również urządzenie nazwane BlueWalker 3. Warto zauważyć, że start ten był nieco odróżniający się od pozostałych również z tego względu, że do ukończenia misji drugi stopień Falcona 9 musiał wykonać aż cztery odpalenia. Po dwóch wypuszczony został BlueWalker 3, a Starlinki oddzieliły się od rakiety na samym końcu. Urządzenie od AST SpaceMobile zostało z powodzeniem pozostawione 513 km nad powierzchnią Ziemi, a Starlinki na orbicie o wysokości około 334 x 324 km i inklinacji 53 stopni.

Nagranie ze startu (SpaceX)

Do tej misji SpaceX użyło pierwszego stopnia o oznaczeniu B1058, który wcześniej brał udział w aż 13 lotach. Były to starty z misjami: Crew Demo-2, ANASIS-II, CRS-21, Transporter-1, Transporter-3 oraz osiem misji Starlink. Tym razem booster po starcie, separacji stopni, a także wykonaniu odpalenia silników w celu wyhamowania przed gęstszymi warstwami atmosfery, z powodzeniem wylądował na platformie A Shortfall of Gravitas na Oceanie Atlantyckim. Jeszcze żaden z pierwszych stopni Falcona 9 nie wystartował ani nie wrócił z kosmicznej próżni tyle razy.

Nagranie z lądowania pierwszego stopnia (SpaceX)

Starlink to konstelacja budowana przez SpaceX mająca oferować szybki Internet satelitarny na całym świecie, a w szczególności tam, gdzie inne sposoby dostępu do sieci są bardziej zawodne. Aktualnie wystrzeliwane są Starlinki w wersji V1.5, a każdy z nich waży 307 kg. Jednak już w początkowej części następnego roku zadebiutować ma większa, cięższa i wydajniejsza wersja V2, która umożliwiać będzie m.in. laserowe połączenia między Starlinkami. W tym momencie na orbicie znajduje się odrobinę ponad 3 tysiące satelitów tej konstelacji.

Między owiewką Falcona znalazł się także wspomniany wcześniej BlueWalker 3, czyli prototypowe urządzenie firmy AST SpaceMobile. Jest to satelita, który przetestuje zdolność do komunikacji bezpośrednio z telefonami komórkowymi znajdującymi się na powierzchni naszej planety. Jego masa to 1,5 kg, a antena, którą posiada, mierzy aż 10 metrów średnicy.

Wizualizacja satelity BlueWalker 3 (AST SpaceMobile)

Na końcu skupmy się na liczbach. Był to 175. start Falcona 9, a 41. tylko w tym roku, co również jest rekordem. Warto zaznaczyć, że zdecydowanie największy wpływ na tę liczbę miały loty ze Starlinkami, których w 2022 roku do tej pory było 27. Misja ta przyniosła już 67. udane lądowanie pierwszego stopnia z rzędu, co także jeszcze nigdy nie miało miejsca. Łącznie operacja ta zakończyła się sukcesem 141 razy.

Czytaj podobne posty

SpaceX rozpoczęło następny etap budowy konstelacji Starlink
SpaceX rozpoczęło następny etap budowy konstelacji Starlink
15 września 2021
Falcon 9 przy pomocy historycznego boostera wyniósł satelitę SXM-8
Falcon 9 przy pomocy historycznego boostera wyniósł satelitę SXM-8
6 czerwca 2021
Electron powraca, dwie misje planowane na następny miesiąc
Electron powraca, dwie misje planowane na następny miesiąc
11 października 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?