Międzynarodowa Stacja Kosmiczna powiększona o moduł Prichal

1 komentarz

Na ISS przybył następny rosyjski moduł. UM Prichal został dostarczony na Międzynarodową Stację Kosmiczną przez statek towarowy Progress M-UM i zadokował w piątek o 16:19 naszego czasu do modułu Nauka. Wcześniej został on wyniesiony z powierzchni Ziemi przez rakietę Soyuz 2.1b. Jest to już także ostatni rosyjski moduł, który znalazł się na ISS.

Start miał miejsce natomiast w środę 24 listopada dokładnie o 14:06 czasu polskiego. Był to 68. start rakiety Soyuz 2.1b i 130. licząc wszystkie warianty pojazdu Soyuz 2. Przed oderwaniem się od stanowiska 31/6 w Bajkonurze, nastąpił zapłon silników rdzenia rakiety i bocznych boosterów, które zakończyły swój udział w misji efektowną separacją po niespełna dwóch minutach lotu. Po około 287 sekundach włączony został silnik górnego (trzeciego) stopnia, a następnie ten drugi oddzielił się od pojazdu. W międzyczasie odrzucona została owiewka, a po 564 sekundach pojazd osiągnął orbitę i wypuścił statek towarowy Progress M-UM.

Nagranie ze startu. Źródło: Roscosmos.

W ramach tego startu użyto Soyuza 2.1b, który ma ulepszony w stosunku do wariantu 2.1a silnik w trzecim stopniu. Składa się z trzech elementów napędowych, którymi są boczne boostery na RP-1 i ciekły tlen, a rdzeń pojazdu i górny stopień także są napędzane tą mieszanką. Co ciekawe, ze względu na wymiary modułu Prichal, użyto szerszej o 0,4 metra owiewki niż podczas standardowych misji zaopatrzeniowych statku Progress. Rakieta Soyuz używana jest od 1966 roku, a wersja 2.1b zadebiutowała 15 lat temu.

Po ponad dwóch dobach na orbicie, w trakcie których przybliżał swoją trajektorię do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, statek Progress dostarczył Prichal’a do orbitalnego laboratorium. Sam UM Prichal pozostanie w tym miejscu już prawdopodobnie na zawsze, a statek Progress M-UM odłączy się od stacji po niespełna miesiącu. Nastąpi to 21 grudnia, po czym zdeorbituje się on za pomocą własnych silników i zakończy swój żywot przy wejściu w ziemską atmosferę. Do pełnej integracji modułu Prichal z resztą stacji będzie potrzebny jednak jeszcze spacer kosmiczny dwójki rosyjskich kosmonautów, który planowany jest na 19 stycznia. Natomiast pierwsze dokowanie do tego segmentu ma mieć miejsce w marcu przyszłego roku przy okazji misji Soyuz MS-21.

Progress wraz z UM Prichal dokujący do ISS za statkiem Progress

Zanim ponownie zajmiemy się samym Prichal’em, pora na kilka słów o Progressie, który został podczas tego przedsięwzięcia użyty. Wiemy, że standardowo, tak jak zresztą załogowy Soyuz, składa się on z modułu serwisowego, napędowego oraz ładunkowego. W tym przypadku jednak zastosowano specjalną wersję tego pojazdu (Progress M-UM), a ten ostatni przedział został zastąpiony modułem Prichal i nowo opracowanym adapterem. Przypomnijmy, że w przeciwieństwie do wymienionego wcześniej Soyuza, moduły Progressu nie rozdzielają się przed wejściem a atmosferę, a co za tym idzie nie posiada on możliwości odzysku.

Czas wreszcie nieco więcej opowiedzieć o module Prichal. Jego nazwa, UM Prichal, to skrót od Uzlovoy Module Prichal, czyli moduł węzłowy. Początkowo bowiem planowano, aby pomógł on w rozbudowie rosyjskiej części ISS i był łącznikiem pomiędzy głównymi modułami. Jednak projekt ten upadł, a przez to, że Rosja nie zamierza już wysłać żadnych elementów powiększających stację, zwiększy on tylko ilość portów dostępnych dla rosyjskich statków załogowych i bezzałogowych. Warto dodać, że miał on według wcześniejszych planów zostać wyniesiony w 2012 roku.

Moduł Prichal. Źródło: RKK Energia.

UM Prichal został opracowany przez RKK Energia. Wyposażony jest w łącznie aż 6 portów dokujących, przy czym jednym połączony jest z modułem Nauka, a do pozostałych pięciu mogą zadokować aktualnie zarówno Soyuzy, jak i Progressy. Prichal jest kulistego kształtu i ma 3,3 metra średnicy. W środku znajduje się część dla załogi oraz zawierająca instrumenty i systemy pokładowe, a pod ciśnieniem dostępne jest łącznie 19 m3 przestrzeni. Jego masa, nie licząc paliwa, to 3890 kg.

Czytaj podobne posty

Chińska stacja kosmiczna powiększona o drugi moduł
Chińska stacja kosmiczna powiększona o drugi moduł
25 lipca 2022
Kapsuła Cygnus, nazwana imieniem Katherine Johnson, opuści dziś Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Kapsuła Cygnus, nazwana imieniem Katherine Johnson, opuści dziś Międzynarodową Stację Kosmiczną.
29 czerwca 2021
Progress MS-18 dostarczy zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Progress MS-18 dostarczy zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną
27 października 2021
Dyskusja (1 komentarz)
  • Bronisław Hermann
    Bronisław Hermann 2 grudnia 2021 13:50

    Po polsku powinniśmy pisać Priczał a nie Prichal, bo ta angielska transliteracja fonetycznie dobrze brzmi po angielsku, ale nie po polsku. W oryginale to Причал – po polsku Nabrzeże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?