Lot rakiety Rocket 3.3 zakończony porażką po nietypowym starcie

0 komentarzy

Po raz kolejny rakiecie Rocket 3 wyprodukowanej przez firmę Astra, nie udało się dotrzeć na orbitę. Tym razem jednak widzieliśmy start, który z pewnością można określić jako jeden z najciekawszych w historii astronautyki. Nieczęsto bowiem zdarza się, by rakieta podczas startu odlatywała w bok od stanowiska startowego.

Pierwsza próba startu mająca miejsce 27.08.21 została przerwana tuż po zapłonie, o czym przeczytacie tutaj. Wczoraj, tj. 28.08.21 doczekaliśmy się w końcu startu, który jednak miał zaskakujący przebieg. Niecałą sekundę po zapłonie wyłączył się jeden z pięciu silników Delphin. Przyczyna tej usterki nie jest jeszcze znana. Spowodowało to trwający niemal 20 sekund horyzontalny lot rakiety. Po takim widowisku nie nastąpiła jednak spodziewana eksplozja, zadziałał system nawigacyjny, za który inżynierom należą się z pewnością słowa uznania, po czym rakieta wystartowała w górę. Biorąc pod uwagę bieg wydarzeń, spokojny komentarz prowadzącej „naszym kolejnym celem jest Max-Q” wprowadził lekką konsternację.

Moment startu, fragment transmisji prowadzonej przez Thomasa Burghardta z Nasa Space Flight

Rakieta kontynuowała wznoszenie się przez 2,5 minuty po czym wyłączono wszystkie silniki stosując FTS (Flight Termination System). Rocket 3.3 doleciała na wysokość 50 km. Jak twierdzi założyciel Astry Chris Kemp, było to konieczne, ponieważ Rocket 3.3 znalazła się poza zatwierdzoną trajektorią. Rakieta wpadła do oceanu nie wyrządzając żadnych szkód.

Chris Kemp wspomniał również, że choć misja zakończyła się porażką to pozwoliła na zebranie bezcennych danych, które wiele wniosą do kolejnych prób. Odzyskanie kontroli nad rakietą i jej start to mimo wszystko imponujący wyczyn zważając na niemal natychmiastowe wyłączenie się jednego z silników.

Nagranie udostępnił Chris Kemp

Czytaj podobne posty

Pierwszy po dwuletniej przerwie start GSLV zakończony porażką!
Pierwszy po dwuletniej przerwie start GSLV zakończony porażką!
12 sierpnia 2021
Debiut najpotężniejszej chińskiej rakiety zakończony katastrofą
Debiut najpotężniejszej chińskiej rakiety zakończony katastrofą
9 czerwca 2021
Druga z rzędu porażka chińskiej rakiety Hyperbola-1
Druga z rzędu porażka chińskiej rakiety Hyperbola-1
7 sierpnia 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?