Lądownik Nova-C i następny wygrany kontrakt od NASA

0 komentarzy

Teksańska firma Intuitive Machines wygrała swój trzeci kontrakt w ramach NASA’s Commercial Lunar Payload Services. Wszystko dzięki opracowanemu przez nią lądownikowi Nova-C, którego zadaniem w tym przypadku będzie wysłanie czterech badań naukowych do wiru księżycowego Reiner Gamma. Start tej misji planowany jest na 2024 rok, jednak już w 2022 Nova-C wyląduje po raz pierwszy na powierzchni srebrnego globu.

Misja IM-3 (takie nazewnictwo stosuje Intuitive Machines) została ogłoszona już w sierpniu, jednak dopiero kilka dni temu poznaliśmy więcej szczegółów na jej temat. Lądownik Nova-C wyląduje na obszarze Reiner Gamma, czyli wirze księżycowym, który jest jednym z najlepiej widocznych na jego powierzchni, a jego pochodzenie pozostaje niejasne. Wartość kontraktu to 77,5 miliona dolarów, a łączna masa ładunków, które znajdą się na pokładzie lądownika, ma wynosić 92 kilogramy. Wiemy także, że podczas tej misji w punkcie libracyjnym L2 zostanie umieszczony satelita Khon2 do przekazywania danych, a całość wyniesie Falcon 9.

Wir księżycowy Reiner Gamma.

Wiry księżycowe to jedne z najbardziej tajemniczych formacji na naszym księżycu. Twór ten związany jest z lokalną anomalią magnetyczną, nie są to zatem nierówności na powierzchni. Pochodzenie ich, także oczywiście Reiner Gamma, nie jest do końca znane. Misja IM-3 ma zatem dostarczyć nam większej ilości informacji na temat tych struktur. Reiner Gamma, czyli cel tej misji, umiejscowiony jest na zachód od krateru Reinera, a jego całkowita długość wynosi około 70 km. Miejsce to jest jedną z najsilniejszych takich anomalii magnetycznych na Księżycu.

A oto badania, które zostaną dostarczone na powierzchnię srebrnego globu:

  • Lunar Vertex – jest to połączenie ładunku na lądowniku i łazika. Wykona on szczegółowe pomiary pola magnetycznego, środowiska plazmy i właściwości miejscowego regolitu. Obserwacje te mają wskazać jak tworzą się wiry księżycowe i następnie ewoluują oraz jak one łączą się z lokalnymi polami magnetycznymi.
  • Cooperative Autonomous Distributed Robotic Exploration (CADRE) – są to mobilne roboty zaprogramowane jako autonomiczny zespół do eksplorowania powierzchni Księżyca, zbierania danych oraz mapowania rożnych obszarów Księżyca w 3D. Wykorzystuje inercyjną jednostkę pomiarową, kamery stereoskopowe i czujnik Słońca do śledzenia pozycji każdego robota.
  • MoonLIGHT – retroreflektor, który odbija wiązki laserowe wysyłane z Ziemi na Księżyc bezpośrednio z powrotem do odbiorników na Ziemi. Pozwala to na wysoce precyzyjny pomiar odległości między reflektorem a stacją naziemną, co sprawia, że można wykorzystać go do badań względności, dynamiki grawitacyjnej układu Ziemia-Księżyc oraz głębokiego wnętrza Księżyca.
  • Lunar Space Environment Monitor (LUSEM) – jego zadaniem będzie monitorowanie zmian w przypowierzchniowym środowisku kosmicznym, gdy Księżyc znajduje się wewnątrz i na zewnątrz ziemskiego ogona magnetycznego. Zrobi to za pomocą pary apertur do wykrywania cząstek o wysokiej energii.
Wizualizacja lądownika Nova-C wykonującego manewry przed lądowaniem. Żródło: Intuitive Machines.

Tak jak już przeczytaliście, opisywana wcześniej misja nie będzie pierwszą dla tego lądownika. Już w pierwszym kwartale 2022 wystartować ma pierwszy egzemplarz, który wyląduje na powierzchni naszego satelity. Nova-C ma wylądować wtedy na morzu księżycowym Oceanus Procellarum (pomiędzy morzami Mare Serenitatis i Mare Crisium), a wraz z tą misją wyniesiony zostanie m.in. CubeSat DOGE-1. Natomiast następna misja, IM-2, planowana jest aktualnie na grudzień przyszłego roku, a ogłoszona została w październiku 2020. Lądownik od Intuitive Machines wyląduje wówczas w okolicy południowego bieguna Księżyca, a jednym z najważniejszych instrumentów na pokładzie Nova-C będzie PRIME-1, czyli wiertło, które podejmie próbę zebrania lodu spod jego powierzchni.

Kontrakty na wszystkie te misje zostały wygrane przez Intuitive Machines w ramach NASA’s Commercial Lunar Payload Services i programu Artemis. IM zdobyła ich najwięcej, jednak oprócz Nova-C na powierzchnię księżyca wysłane zostaną także trzy inne lądowniki. Kontrakty wygrały także firmy Astrobotic (lądowniki Peregrine i Griffin), Firefly Aerospace (lądownik Blue Ghost) oraz Masten Space Systems (lądownik XL-1).

Na koniec czas na kilka słów o samym lądowniku Nova-C. Jest on w kształcie heksagonalnego cylindra, a na powierzchnię Księżyca jest w stanie dostarczyć do 100 kg. Do lądowania potrzebny jest mu oczywiście napęd, który wykorzystuje jako paliwo ciekły metan i ciekły tlen, a silnikiem jest VR900, który wytwarza 4000 N ciągu. Pojazd ten posiada autonomiczny system lądowania i wykrywania potencjalnego zagrożenia. Zdolny jest także do przemieszczania się na powierzchni Księżyca poprzez pionowy start, przelot nad docelowe miejsce i następnie lądowania na swoich sześciu nóżkach. Wysoki jest na 3 metry, jego średnica to 2 metry, a podczas startu z Ziemi waży około 1900 kg.

Czytaj podobne posty

SpaceX rozpoczęło następny etap budowy konstelacji Starlink
SpaceX rozpoczęło następny etap budowy konstelacji Starlink
15 września 2021
Electron powraca, dwie misje planowane na następny miesiąc
Electron powraca, dwie misje planowane na następny miesiąc
11 października 2021
Następny rekord SpaceX – 14. lot boostera
Następny rekord SpaceX – 14. lot boostera
14 września 2022
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?