Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przeszedł wszystkie testy i przygotowuje się do podróży

0 komentarzy

Europejska Agencja Kosmiczna podała dziś informację o pomyślnym zakończeniu ostatnich testów teleskopu Jamesa Webba. Sprzęt będzie teraz przygotowywany do transportu do Gujańskiego Centrum Kosmicznego, skąd zostanie wystrzelony w przestrzeń kosmiczną przez rakietę Ariane 5. Rozpoczęto już procedury mające na celu przygotowanie teleskopu do bezpiecznego transportu.

Jak wiemy, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przeszedł długą drogę, więc dzisiejsze oświadczenie budzi dużo pozytywnych emocji i nadzieję na powodzenie misji jeszcze przed końcem tego roku. Prace nad teleskopem to olbrzymi i międzynarodowy projekt, więc jego wyniesienie będzie wydarzeniem na skalę światową.

Testy zademonstrowały gotowość teleskopu do działania w ekstremalnie trudnych warunkach przestrzeni kosmicznej. Inżynierowie skupiają się teraz na innych trudnościach, jakimi jest podróż sprzętu przez Kanał Panamski. Przygotowania te, choć niełatwe, powinny zakończyć się już we wrześniu.

Po przybyciu do Gujany Francuskiej rozpoczną się kolejne testy teleskopu. Tym razem naukowcy muszą się upewnić, że żadne komponenty nie uległy zniszczeniu podczas transportu. Kolejnym krokiem będzie zatankowanie statku kosmicznego, którego silniczki manewrowe napędzane są hydrazyną i tetratlenkiem diazotu. Na koniec inżynierowie pozbędą się elementów oznaczonych słynnymi czerwonymi przywieszkami „remove before flight”, które muszą być usunięte przed startem. Po tych wszystkich procedurach teleskop zostanie zamontowany na szczycie rakiety Ariane 5, jeszcze przed wyjazdem na platformę startową.

Procedura rozkładania osłon termicznych i luster teleskopu.
Źródło: ESA

Kosmiczne obserwatorium odłączy się od rakiety już po 26 minutach lotu, po czym natychmiast rozwinie panele słoneczne. Samotna podróż teleskopu do miejsca docelowego oddalonego od Ziemi o ponad 1,6 mln km potrwa około miesiąca. Kilka dni po starcie rozpocznie się powolne rozkładanie osłon termicznych, a w ciągu kolejnych tygodni luster i pozostałych przyrządów. Naukowe operacje będą jednak możliwe dopiero 6 miesięcy po starcie.

Po całkowitym rozłożeniu obserwatorium konieczne jest ustawienie i kalibracja optyki, oraz wszystkich instrumentów naukowych. Na działanie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba czekaliśmy jednak długo, więc te kilka miesięcy na pewno upłynie szybko. Miejmy nadzieję, że od tej pory czekają nas same dobre wiadomości w sprawie postępów misji.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.