Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dotarł do punktu L2

0 komentarzy

Po trwającej miesiąc, bacznie przez nas obserwowanej podróży, Webb dotarł do celu, czyli na orbitę wokół drugiego punktu Lagrange’a. „Webb, witaj w domu” – tak sytuację podsumował administrator NASA Bill Nelson.

Dziś, tj. 24.01.22 o 20:00 odpalono silniczki teleskopu w celu przeprowadzenia trzeciej korekcji trajektorii MCC-2 (Mid Course Correction Burn). Manewr potrwał zaledwie 297 sekund, a dzięki temu kosmiczne obserwatorium przyspieszyło o 1,6 m/s. To wystarczyło, by osiągnął wyznaczoną pozycję i zaczął zadomawiać się niemal 1,5 mln km od Ziemi. Potwierdzono, że Webb znajduje się na stabilnej orbicie!

Animacja obrazująca orbitowanie teleskopu. Źródło: NASA Webb Telescope (https://twitter.com/NASAWebb/status/1484653424184598530)

Manewry korygujące trajektorię Webba były właściwie minimalne, dzięki temu urządzenie zaoszczędziło wiele paliwa. Przypomnijmy, że jest to również zasługa precyzyjnego wystrzelenia teleskopu przez rakietę Ariane 5. Teleskop będzie potrzebował paliwa do niewielkich korekcji, by utrzymać się na odpowiedniej orbicie i przeciwdziałać efektowi napięcia promieniowania słonecznego na osłonę słoneczną.

Na pierwsze zdjęcia musimy jednak jeszcze poczekać. Naukowcy muszą teraz uruchomić instrumenty naukowe Webba, rozpocząć ich testy oraz kalibrację, co potrwa kilka miesięcy. Teleskop musi także osiągnąć odpowiednią temperaturę. Pierwsze naukowe zdjęcia powinny pojawić się za około 5 miesięcy. Długo na to czekaliśmy, czymże jest w tej perspektywie jeszcze kilka miesięcy.

Czytaj podobne posty

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dotarł do Gujany Francuskiej
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dotarł do Gujany Francuskiej
14 października 2021
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przeszedł wszystkie testy i przygotowuje się do podróży
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przeszedł wszystkie testy i przygotowuje się do podróży
26 sierpnia 2021
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest już całkowicie rozłożony
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest już całkowicie rozłożony
8 stycznia 2022
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?