Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dotarł do Gujany Francuskiej

0 komentarzy

We wtorek 12 października Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dotarł w końcu do Gujany Francuskiej. Teleskop spędził 16 dni w morskiej podróży na pokładzie statku MN Colibri pokonując ok. 9334 km z Kalifornii, przez Kanał Panamski, aż do północno-wschodniego wybrzeża Ameryki Południowej. Obecnie teleskop znajduje się już w Gujańskim Centrum Kosmicznym, gdzie będzie przygotowywany do lotu rakietą Ariane 5, co planowane jest na 18 grudnia 2021.

Transport teleskopu rozpoczął się 24 września, gdzie w policyjnej obstawie został przewieziony z ośrodka Northrop Grumman do portu marynarki wojennej w Kalifornii, skąd dwa dni później wypłynął MN Colibri. Pakowanie i przygotowanie teleskopu do podróży trwało niemal miesiąc. Jak właściwie przetransportować tak duży i jednocześnie delikatny sprzęt?

Nagranie przedstawiające podróż teleskopu.
Źródło: Arianespace

Dla teleskopu została stworzona specjalna „walizka” nazwana STTARS – Space Telescope Transporter for Air, Road and Sea – czyli transporter kosmicznego teleskopu odpowiedni dla dróg lądowych, morskich i powietrznych. STTARS waży ok. 76 000 kg, jest wysoki na 5,5 m, szeroki na 4,6 m i długi na 33, 5 m. Planowanie trasy dla tak dużego transportera nie było łatwym zadaniem. Zespoły korzystały ze zdjęć satelitarnych skrupulatnie przyglądając się możliwym przeszkodom zarówno na morzu, jak i lądzie, czy wyznaczając bezpieczne miejsca do ewentualnego przeglądu transportera.

STTARS to swojego rodzaju „clean room”, czyli pomieszczenie o kontrolowanych warunkach środowiskowych. Teleskop musi być utrzymany w czystości, dlatego też wewnątrz transportera panują takie warunki. Zarówno składanie, załadunek, jak i rozładunek teleskopu przeprowadzony jest w sterylnych warunkach, by nie dopuścić do zanieczyszczenia. Wewnątrz kontenera nie mogło znaleźć się więcej niż 100 cząsteczek o wielkości równej lub większej niż 0,5 mikrona. Dla lepszego zobrazowania sytuacji – pół mikrona to tylko jedna setna szerokości ludzkiego włosa!

Zwierciadło Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba
Źródło: NASA

Wszyscy niecierpliwie wyczekujemy startu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, miejmy więc nadzieję, że dobra passa ostatnich wydarzeń nie zostanie przerwana i rzeczywiście zostanie on wyniesiony w przestrzeń kosmiczną 18 grudnia tego roku.

Czytaj podobne posty

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dotarł do punktu L2
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dotarł do punktu L2
24 stycznia 2022
Główny stopień Ariane 6 dotarł do Gujany Francuskiej
Główny stopień Ariane 6 dotarł do Gujany Francuskiej
19 stycznia 2022
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przeszedł wszystkie testy i przygotowuje się do podróży
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przeszedł wszystkie testy i przygotowuje się do podróży
26 sierpnia 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?