Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dotarł do Gujany Francuskiej

0 komentarzy

We wtorek 12 października Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dotarł w końcu do Gujany Francuskiej. Teleskop spędził 16 dni w morskiej podróży na pokładzie statku MN Colibri pokonując ok. 9334 km z Kalifornii, przez Kanał Panamski, aż do północno-wschodniego wybrzeża Ameryki Południowej. Obecnie teleskop znajduje się już w Gujańskim Centrum Kosmicznym, gdzie będzie przygotowywany do lotu rakietą Ariane 5, co planowane jest na 18 grudnia 2021.

Transport teleskopu rozpoczął się 24 września, gdzie w policyjnej obstawie został przewieziony z ośrodka Northrop Grumman do portu marynarki wojennej w Kalifornii, skąd dwa dni później wypłynął MN Colibri. Pakowanie i przygotowanie teleskopu do podróży trwało niemal miesiąc. Jak właściwie przetransportować tak duży i jednocześnie delikatny sprzęt?

Nagranie przedstawiające podróż teleskopu.
Źródło: Arianespace

Dla teleskopu została stworzona specjalna „walizka” nazwana STTARS – Space Telescope Transporter for Air, Road and Sea – czyli transporter kosmicznego teleskopu odpowiedni dla dróg lądowych, morskich i powietrznych. STTARS waży ok. 76 000 kg, jest wysoki na 5,5 m, szeroki na 4,6 m i długi na 33, 5 m. Planowanie trasy dla tak dużego transportera nie było łatwym zadaniem. Zespoły korzystały ze zdjęć satelitarnych skrupulatnie przyglądając się możliwym przeszkodom zarówno na morzu, jak i lądzie, czy wyznaczając bezpieczne miejsca do ewentualnego przeglądu transportera.

STTARS to swojego rodzaju „clean room”, czyli pomieszczenie o kontrolowanych warunkach środowiskowych. Teleskop musi być utrzymany w czystości, dlatego też wewnątrz transportera panują takie warunki. Zarówno składanie, załadunek, jak i rozładunek teleskopu przeprowadzony jest w sterylnych warunkach, by nie dopuścić do zanieczyszczenia. Wewnątrz kontenera nie mogło znaleźć się więcej niż 100 cząsteczek o wielkości równej lub większej niż 0,5 mikrona. Dla lepszego zobrazowania sytuacji – pół mikrona to tylko jedna setna szerokości ludzkiego włosa!

Zwierciadło Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba
Źródło: NASA

Wszyscy niecierpliwie wyczekujemy startu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, miejmy więc nadzieję, że dobra passa ostatnich wydarzeń nie zostanie przerwana i rzeczywiście zostanie on wyniesiony w przestrzeń kosmiczną 18 grudnia tego roku.

Czytaj podobne posty

Główny stopień Ariane 6 dotarł do Gujany Francuskiej
Główny stopień Ariane 6 dotarł do Gujany Francuskiej
19 stycznia 2022
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dotarł do punktu L2
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dotarł do punktu L2
24 stycznia 2022
Starty Soyuza z Gujany Francuskiej zawieszone
Starty Soyuza z Gujany Francuskiej zawieszone
26 lutego 2022
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?