Kolejna próba Starlinera w misji OFT-2

0 komentarzy
Zdjęcie: NASA HQ Photo

W nocy z czwartku na piątek, o 00:54 naszego czasu, odbędzie się start misji OFT-2. To kolejna szansa dla Boeinga, by zaprezentować możliwości kapsuły Starliner.

Kolejne wieści o Starlinerze wywoływały w najlepszym razie zmęczenie i śmiech. Nie będziemy już wracali do przyczyn wielu opóźnień, przypomnijmy sobie tylko, jak zakończyła się pierwsza próba orbitalnego lotu, czyli OFT-1. Statek nie dotarł wówczas na właściwą orbitę, przez co niemożliwe było dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Próbowano skorygować trajektorię, ale manewry te doprowadziły do zużycia zbyt dużej ilości paliwa. Kapsuła powróciła więc na Ziemię. Czy tym razem czekają nas kolejne niespodzianki, a może zaskoczenie w postaci udanej w 100% misji?

Atlas V z kapsułą Starliner na platformie startowej. Źródło zdjęcia: ULA

Kapsuła Boeing CST-100 Starliner zostanie wyniesiona na orbitę przez rakietę Atlas V N22 produkcji United Launch Alliance. Start planowany jest na 00:54 naszego czasu z platformy startowej SLC-41 z Przylądka Canaveral. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kapsuła zadokuje do modułu Harmony na ISS o 1:10 w sobotę, gdzie pozostanie przez mniej więcej pięć dni, po czym powróci na Ziemię. Misja ma na celu zaprezentowanie możliwości statku, czyli zdolności autonomicznego dokowania, powrotu na Ziemię i transportu – na pokładzie znajduje się ok. 226 kg zaopatrzenia, w tym żywności, którą odbiorą astronauci przebywający na stacji.

Atlas V wraz z zamontowaną za pomocą adaptera LVA (Launch Vehicle Adapter) kapsułą mierzy łącznie 52,4 m. Pierwszy stopień wysoki na 32,4 m o średnicy 3,81 m zasilany jest jednym dwukomorowym silnikiem RD-180, który spala mieszankę paliwową składającą się z RP-1 oraz ciekłego tlenu generując 3,83 mN ciągu. Wspomagać go będą dwa boostery, czyli dodatkowe stopnie boczne, z których każdy zapewnia 1,55 mN ciągu. Drugi stopień Centaur wysoki na 12,6 m o średnicy 3 m wyposażony jest w dwa silniki RL10A-4-2 produkujące 100,5 kN ciągu, a zasilane ciekłym tlenem i ciekłym wodorem.

Kapsuła Starliner. Źródło zdjęcia: boeing.com

Starliner to kapsuła stworzona przez Boeing Space we współpracy z NASA na potrzeby programu załogowych lotów kosmicznych. W założeniu ma być statkiem wielokrotnego użytku, zdolnym do transportowania ludzi, jak i zaopatrzenia. W kabinie powinno się wygodnie zmieścić siedmiu załogantów i dodatkowo sporo zaopatrzenia. Pojazd wyposażony jest w spadochrony oraz ogromne poduszki powietrzne, które mają zmiękczyć lądowanie. Starliner jest w pełni autonomiczny, posiada jednak systemy pozwalające na ręczne przejęcie sterowania przez członków załogi.

Przebieg lotu rakiety Atlas V

 • -0:00:02.7 – zapłon silnika RD-180
 • 0:00:01.1 – oderwanie się rakiety od ziemi
 • 0:01:00.1 – Max Q – moment maksymalnego ciśnienia aerodynamicznego
 • 0:01:04.6 – osiągnięcie prędkości Mach 1
 • 0:02:19.7 – odrzucenie boosterów
 • 0:04:34.9 – BECO – wyłączenie silnika pierwszego stopnia
 • 0:04:35.0– separacja stopnia Centaur
 • 0:04:44.8 – MES-1 – zapłon silnika Centaura
 • 0:05:04.9 – odrzucenie osłony aerodynamicznej
 • 0:11:50.3 – MECO-1 – wyłączenie silnika Centaura
 • 0:14:50.3 – separacja kapsuły Starliner

Udana misja otworzyłaby drzwi dla kolejnego systemu przeznaczonego dla załogowych lotów kosmicznych, czyli duetu rakiety Atlas i kapsuły Starliner. Biorąc pod uwagę budowę statku przez Boeinga, trudno się dziwić mało optymistycznym nastrojom. Chcemy jednak wierzyć, że tym razem nie może się nie udać.

Czytaj podobne posty

Kolejna załoga dotarła na chińską stację kosmiczną
Kolejna załoga dotarła na chińską stację kosmiczną
7 czerwca 2022
Drugi lot Starlinera najprawdopodobniej nie w tym roku
Drugi lot Starlinera najprawdopodobniej nie w tym roku
24 września 2021
Wilgoć prawdopodobną przyczyną awarii Starlinera, opóźnienie rośnie
Wilgoć prawdopodobną przyczyną awarii Starlinera, opóźnienie rośnie
21 października 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
 • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

 • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
 • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
 • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?