Astra ogłosiła wstępne wyniki śledztwa

0 komentarzy
Start misji ELaNa 41 (Brady Kenniston / Astra)

Astra opublikowała wstępne wyniki śledztwa dotyczącego niepowiedzenia ich misji ELaNa 41. Przypomnijmy, że 10 lutego, podczas startu Rocket 3, nastąpiła awaria mechanizmu otwierania się owiewek rakiety, przez co trzy CubeSaty będące ładunkiem misji nie zostały dostarczone na docelowe orbity.

Śledztwo wykazało, że z powodu błędnej numeracji na rysunku technicznym, mechanizmy otwierające owiewki rakiety zostały zamontowane w złej kolejności. Niestety, nie wykazały tego żadne naziemne testy automatyczne, gdyż te sprawdzały tylko poprawną instalację i podłączenie każdego z urządzeń, a nie zamianę miejscami.

Schemat owiewek pokazujący zamienione miejscami mechanizmy (Astra)

W efekcie tego błędu mechanizm owiewek nie zadziałał prawidłowo i proces ich otwierania nie został poprawnie ukończony. Co więcej, śledztwo Astry wykazało, że z powodu chwilowych problemów z elektroniką, drugi stopień rakiety utracił możliwość sterowania kierunku ciągu silnika i przez to nie mógł opanować koziołkowania, w które wpadł po wydostaniu się z owiewek.

Moment nieudanego otworzenia się owiewek i separacja drugiego stopnia (NASA SpaceFlight)

W swoim oświadczeniu Astra napisała, że wszystkie problemy udało im się powtórzyć w fabryce i wdrożono już niezbędne poprawki. Zmiany objęły rysunki techniczne, automatyczne testy owiewek oraz oprogramowanie komputera pokładowego. Śledztwo nie zostało jednak jeszcze zamknięte, bo te wyniki musi wciąż zatwierdzić amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa.

W międzyczasie Astra przygotowuje się już do kolejnej misji. Firma chce wrócić na stanowisko startowe z kolejną orbitalną misją już wkrótce.

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?