Astra ogłosiła wstępne wyniki śledztwa

0 komentarzy
Start misji ELaNa 41 (Brady Kenniston / Astra)
Start misji ELaNa 41 (Brady Kenniston / Astra)

Astra opublikowała wstępne wyniki śledztwa dotyczącego niepowiedzenia ich misji ELaNa 41. Przypomnijmy, że 10 lutego, podczas startu Rocket 3, nastąpiła awaria mechanizmu otwierania się owiewek rakiety, przez co trzy CubeSaty będące ładunkiem misji nie zostały dostarczone na docelowe orbity.

Śledztwo wykazało, że z powodu błędnej numeracji na rysunku technicznym, mechanizmy otwierające owiewki rakiety zostały zamontowane w złej kolejności. Niestety, nie wykazały tego żadne naziemne testy automatyczne, gdyż te sprawdzały tylko poprawną instalację i podłączenie każdego z urządzeń, a nie zamianę miejscami.

Schemat owiewek pokazujący zamienione miejscami mechanizmy (Astra)

W efekcie tego błędu mechanizm owiewek nie zadziałał prawidłowo i proces ich otwierania nie został poprawnie ukończony. Co więcej, śledztwo Astry wykazało, że z powodu chwilowych problemów z elektroniką, drugi stopień rakiety utracił możliwość sterowania kierunku ciągu silnika i przez to nie mógł opanować koziołkowania, w które wpadł po wydostaniu się z owiewek.

Moment nieudanego otworzenia się owiewek i separacja drugiego stopnia (NASA SpaceFlight)

W swoim oświadczeniu Astra napisała, że wszystkie problemy udało im się powtórzyć w fabryce i wdrożono już niezbędne poprawki. Zmiany objęły rysunki techniczne, automatyczne testy owiewek oraz oprogramowanie komputera pokładowego. Śledztwo nie zostało jednak jeszcze zamknięte, bo te wyniki musi wciąż zatwierdzić amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa.

W międzyczasie Astra przygotowuje się już do kolejnej misji. Firma chce wrócić na stanowisko startowe z kolejną orbitalną misją już wkrótce.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.