Główny stopień Ariane 6 dotarł do Gujany Francuskiej

0 komentarzy

Wielkimi krokami zbliżamy się do testów Ariane 6. 18.01.22, po kilkunastu dniach podróży, do Gujany Francuskiej dotarł główny człon rakiety złożony z pierwszego i drugiego stopnia.

Po złożeniu dolnego stopnia w siedzibie ArianeGroup w Les Mureaux został on zabrany do francuskiego portu Le Havre, skąd rozpoczęła się podróż drogą wodną z przystankiem w Bremen w Niemczech na załadowanie górnego stopnia. Po dotarciu do Gujany Francuskiej do portu Pariacabo fragmenty rakiety zostały przetransportowane do nowego budynku montażowego (VAB – Vehicle Assembly Building), który należy do kompleksu startowego Ariane 6.

Pierwsze spotkanie nowej europejskiej rakiety i jej platformy startowej jest właściwie decydującym krokiem w rozwoju Ariane 6. Niecierpliwie oczekujemy na testy, które przez Ariane Group nazywane są „kombinowanymi”, a to ze względu na to, iż zostaną im poddane dwie zintegrowane części głównego stopnia. Zmienią się także procedury, które obowiązywały podczas składania Ariane 5. Po zintegrowaniu dolnego i górnego stopnia Ariane 6 zostanie postawiona do pozycji pionowej i zamontowana na swojej mobilnej platformie, jeszcze przed dodaniem bocznych stopni, tzw. boosterów. To poważna zmiana, gdyż w przeciwieństwie do swej starszej siostry, Ariane 6 otrzyma boostery, owiewki i ładunek już bezpośrednio na platformie startowej, na mobilnej platformie montażowej.

Kompleks startowy Ariane 6. Źródło: esa.int

Podczas planowanych pierwszych testów w kwietniu tego roku, Ariane 6 nie oderwie się od platformy startowej. Przeprowadzona zostanie próba „hot-fire”, czyli odpalenie silnika Vulcain 2.1, w tym przypadku wielokrotne. Boczne stopnie nie będą zatankowane paliwem, pojawią się jedynie makiety imitujące ich rzeczywistą masę. Ma to na celu przetestowanie całego oprogramowania i poprawnej komunikacji między samym pojazdem, a obsługą naziemną nowego stanowiska startowego.

W międzyczasie przeprowadzone zostaną również testy kolejnego stopnia Ariane 6 określonego jako Hot Firing Model (HFM) w Niemieckim Centrum Badań nad Aeronautyką w Lampoldshausen. W specjalnym ośrodku naukowcy stworzą warunki jak najmocniej przypominające te panujące w przestrzeni kosmicznej. Kolejne próby zawierające już separację dolnego od górnego stopnia przeprowadzone zostaną nieco później w ESTEC w Holandii.

Wielu z nas nie może się doczekać pierwszego lotu Ariane 6, następczyni kultowej i jednej z najbardziej niezawodnych rakiet, czyli Ariane 5. „Szóstka” zdolna będzie do wynoszenia różnego rodzaju ładunków na różne orbity. Dzięki elastyczności w postaci możliwości użycia dwóch lub czterech bocznych stopni Ariane 6 nie tylko rozszerza, ale również zabezpiecza niezależny europejski dostęp do przestrzeni kosmicznej.

Czytaj podobne posty

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dotarł do Gujany Francuskiej
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dotarł do Gujany Francuskiej
14 października 2021
Starty Soyuza z Gujany Francuskiej zawieszone
Starty Soyuza z Gujany Francuskiej zawieszone
26 lutego 2022
Pierwsza misja rakiety Ariane 5 po niemal rocznej przerwie [Aktualizacja]
Pierwsza misja rakiety Ariane 5 po niemal rocznej przerwie [Aktualizacja]
30 lipca 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?