Amerykański sąd odrzucił protest Blue Origin

0 komentarzy

Zakończyła się sądowa batalia między Blue Origin a NASA dotycząca wyboru Starshipa na jedyny projekt lądownika księżycowego w ramach programu Artemis. Według firmy Jeffa Bezosa przetarg był przeprowadzony nieprawidłowo i nie uwzględniał wszystkich niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą projekt SpaceX. Teraz Amerykański Sąd Roszczeń Federalnych ten protest odrzucił.

W opublikowanym dokumencie sędzia Richard A. Hertling przychyla się do wniosku rządu federalnego o odrzucenie pozwu Blue Origin. Rząd federalny był w tej sprawie obrońcą, tzn. bronił decyzji NASA o przyznanie nagrody wyłącznie firmie SpaceX.

W późniejszym czasie zostanie opublikowane również kolejne oświadczenie zawierające uargumentowanie decyzji sądu. W tej chwili zostało one przekazane do wglądu stronom sporu, by mogły zgłosić fragmenty, które muszą zostać zredagowane tak, by nie doszło do ujawnienia tajemnic własności intelektualnej żadnej z firm. Mają one na to czas do 8 listopada.

NASA już zapowiedziała, że wróci do współpracy ze SpaceX nad lądownikiem Starship najprędzej jak to tylko będzie możliwe. W swoim oświadczeniu agencja przypomniała również, że w ramach programu Artemis oprócz kontraktu na lądownik Księżycowy będą organizowane również kolejne przetargi, w których udział mogą wziąć amerykańskie firmy. Planowana jest m.in. budowa innych projektów lądowników Księżycowych, które zapewnią ludzkości nieprzerwany dostęp do powierzchni Srebrnego Globu.

W taki oto sposób decyzję sądu skomentował Jeff Bezos, czyli założyciel firmy Blue Origin.

Nie jest to decyzja, o której marzyliśmy, ale szanujemy wyrok sądu i życzymy powodzenia NASA i SpaceX w realizacji kontraktu.

Jeff Bezos

Swój głos w sprawie zabrał także Elon Musk, czyli szef SpaceX, firmy, która jako jedyna wygrała kontrakt NASA na pierwszą wersję lądownika Księżycowego. Zrobił to w typowy dla siebie sposób:

Wygląda na to, że w ten sposób kończy się długa batalia o przetarg na lądownik Księżycowy. Dobrze, że Blue Origin odpuszcza już sobie ten spór i pozwala NASA na realizację swoich celów. Wyjdzie to na dobre zarówno programowi Artemis jak i samej firmie Jeffa Bezosa, która przecież wiele traciła w oczach ludzi z branży na całym świecie.

Źródła: SpaceNews, SpaceX.com.pl

Czytaj podobne posty

Lądujący Starship (wizja artysty, SpaceX)
Amerykański urząd kontroli opublikował raport w sprawie protestu Blue Origin
11 sierpnia 2021
Pierwszy lot załogowy Blue Origin rakietą New Shepard!
Pierwszy lot załogowy Blue Origin rakietą New Shepard!
19 lipca 2021
Sukces Blue Origin! Rakieta New Shepard przekroczyła Linię Karmana i powróciła na Ziemię.
Sukces Blue Origin! Rakieta New Shepard przekroczyła Linię Karmana i powróciła na Ziemię.
20 lipca 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?