Dwudziesty start rakiety New Shepard

0 komentarzy
Załoga lotu NS20 przygotowująca się do misji (Blue Origin)

Już w czwartek 31 marca w kosmos poleci suborbitalna rakieta New Shepard ze swoją okrągłą dwudziestą misją, a zarazem czwartą załogową. Do kapsuły wsiądzie następna szóstka kosmicznych turystów, co powiększy ilość osób, które w środku rakiety od Blue Origin znalazły się ponad Linią Karmana, do dwudziestu.

Pierwotnie misja ta miała odbyć się 23 marca, jednak ostatecznie przesunęła się o nieco ponad tydzień. Przez tą zmianę lot musiał opuścić Pete Davidson, czyli członek pierwotnej załogi misji NS-20. Dodajmy, że nie opłacił on swojego miejsca w kapsule, a został zaproszony na tą kosmiczną wycieczkę przez Blue Origin. Davidson znany jest między innymi z prowadzenia programu SNL. Co ciekawe, wystąpił on w krótkim filmie właśnie Saturday Night Live wraz z Elonem Muskiem. W jego miejsce zaproszono inną postać.

Patch misji NS-20. (Blue Origin)

A oto ostateczna załogi misji NS-20:

  • Gary Lai – to właśnie on został zaproszony po rezygnacji Davidsona. Jest wieloletnim pracownikiem Blue Origin, którego staż wynosi aż 18 lat. Dołączył on do firmy w 2004 roku i był jednym z dwudziestu pierwszych pracowników. Jest architektem rakiety New Shepard, a aktualna jego odpowiedzialność opiera się na wszystkich zmianach, jakie będą zachodziły w tej rakiecie w przyszłości.
  • Marty Allen – były prezes i dyrektor generalny firmy Party America, którą poprowadził od zera do wiodącej roli na rynku sprzedaży. Osiągał także wielkie zyski jako dyrektor generalny California Closet Company.
  • Sharon Hagle – założycielka organizacji SpaceKids Global, która stara się przybliżyć inżynierię naukową, sztukę czy matematykę uczniom głównie szkół podstawowych. Organizacja ta dotarła już do ponad 96 tysięcy uczniów na całym świecie.
  • Marc Hagle – mąż wspomnianej wcześniej Sharon Hagle. Marc zajmuje się opracowywaniem i budową nieruchomości mieszkalnych, a obecnie zasiada na fotelu prezesa i dyrektora generalnego firmy Tricor International.
  • Jim Kitchen – człowiek, który odwiedził wszystkie 193 kraje uznawane przez ONZ. Pracuje on od 2010 roku w Kenan-Flagler Business School Uniwersytetu Karoliny Północnej. W tym roku ma ukazać się książka o jego podróżach zatytułowana „A Bigger World”
  • Dr. George Nield – były zastępca administratora w Biurze Komercyjnego Transportu Kosmicznego Federalnej Agencji Lotnictwa USA (FAA). Zasiadał on na tym stanowisku przez 15 lat. Aktualnie jest prezesem firmy Commercial Space Technologies LLC.
Załoga misji NS-20 wewnątrz kapsuły. Od lewej: Gary Lai, Dr. George Nield, Jim Kitchen, Marty Allen, Sharon Hagle, Marc Hagle. (Blue Origin)

Dla tej konkretnej rakiety, która nosi oznaczenie NS4, będzie to szósty lot. Wcześniej użyto ją podczas pięciu startów, w tym trzech misji załogowych, a zatem do każdej z udziałem kosmicznych turystów wykorzystano właśnie ten egzemplarz. Wystartuje ona z Launch Pad One z zachodniego Teksasu i po wyniesieniu kapsuły i oddzieleniu się od niej, wykona lądowanie za pomocą własnego silnika na lądowej platformie. Dla kapsuły także jest to misja numer 6, a zasiadający w niej astronauci wylądują przy pomocy spadochronów.

Transmisja na kanale Blue Origin na YouTube rozpocznie się godzinę przed startem i zapewne obejmie przejazd załogi na stanowisko startowe, wejście do kapsuły, zamknięcie włazu i rzecz jasna sam lot. Jej początek zaplanowano na 14:20 czasu polskiego, zatem sam start należy przewidywać najwcześniej o 15:20. Jeszcze przed jej rozpoczęciem cały pojazd zostanie przetransportowany na platformę i zostanie rozpoczęte jego tankowanie.

Transmisja ze startu.

Autorzy wpisu: Hubert Uciński i Łukasz Maćkowiak.

Czytaj podobne posty

Siedemnasty lot rakiety New Shepard
Siedemnasty lot rakiety New Shepard
18 sierpnia 2021
Jeff Bezos zaprosił 82-letnią Wally Funk do suborbitalnego lotu rakietą New Shepard!
Jeff Bezos zaprosił 82-letnią Wally Funk do suborbitalnego lotu rakietą New Shepard!
1 lipca 2021
Pierwszy lot załogowy Blue Origin rakietą New Shepard!
Pierwszy lot załogowy Blue Origin rakietą New Shepard!
19 lipca 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?