Dziennik pokładowy

Zdjęcie: ULA

Montaż rakiety Vulcan ukończony

W budynku pionowej integracji United Launch Alliance na Przylądku Canaveral złożono pierwszą rakietę Vulcan. Ostatnim etapem tej operacji było umieszczenie na jej szczycie górnego stopnia, zwanego Centaur V. Jest to mierząca 11,7 metra długości najnowsza wersja Centaura, którego historia sięga przełomu lat 50' i 60'. Zanim rakieta wyjedzie na platformę…

Zdjęcie: ISRO

Znamy przyczynę porażki debiutanckiego startu SSLV

Wczoraj, prawie pół roku po starcie, poznaliśmy powody niepowodzenia dziewiczej misji indyjskiej lekkiej rakiety nośnej SSLV. 7 sierpnia 2022 SSLV wypuściła ładunek na orbicie o perygeum 75 km, co zakończyło się jego ekspresowym wejściem w atmosferę. Awarię zapoczątkowały niespodziewanie duże wibracje podczas separacji drugiego stopnia, co spowodowało tak wysoki pomiar…

Zdjęcie: Astra

Udany test silnika Rocket 4

Amerykańska firma Astra ukończyła test pełnego cyklu pracy silnika pierwszego stopnia przyszłej rakiety Rocket 4. Silnik został odpalony na 175 sekund. Pierwszy stopień będzie posiadał dwie takie jednostki napędowe, a jako paliwo zastosowano mieszankę RP-1 i ciekłego tlenu. Dwustopniowa Rocket 4 będzie w stanie wynieść do 600 kg na niską…

Zdjęcie: ESA-CNES-Arianespace

W Gujańskim Centrum Kosmicznym przechowywane są trzy rakiety Soyuz

Dmitry Baranov, szef RSC Progress, powiedział, że Rosja nie prowadzi negocjacji w sprawie odzyskania rakiet Soyuz-ST, które pozostały na terenie Gujańskiego Centrum Kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej. Mowa dokładniej o elementach aż trzech egzemplarzy, które mogą być wystrzelone tylko z europejskiego kompleksu. Arianespace przeprowadziło 27 misji rakiety Soyuz-ST z…

Zdjęcie: ESA

Kosmiczna aukcja dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Dzisiaj gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W serwisie internetowym Allegro trwa aukcja, która zainteresuje naszych fanów. Jeśli macie wolne kilkadziesiąt tysięcy złotych, to możecie wykupić prywatną wycieczkę po Europejskim Centrum Astronautów. Waszym przewodnikiem będzie pracująca tam w Zespole Medycyny Kosmicznej i SciSpace doktor Anna Fogtman. Aukcja znajduje się TUTAJ.

Zdjęcie: Blue Origin

Jeff Bezos nagrodzony

Jeff Bezos, założyciel firmy Blue Origin, został ogłoszony zwycięzcą indywidualnej nagrody Commercial Space Business and Finance Award 2023 za "wybitny wkład w umożliwienie komercyjnego dostępu do przestrzeni kosmicznej". Nagroda ta jest jedną z kilku przyznawanych przez Commercial Spaceflight Federation w uznaniu przełomowych osiągnięć w dziedzinie komercyjnych lotów w kosmos. Do…

Zdjęcie: SpaceX

Falcon 9 pobił rekord masy wyniesionego ładunku

Dzisiaj o 10:32 naszego czasu odbył się 69. dedykowany konstelacji Starlink start rakiety Falcon 9 od SpaceX. Na niską orbitę okołoziemską ze Stacji Sił Kosmicznych USA na Przylądku Canaveral wyniesiono łącznie 56 satelitów. Jak podaje SpaceX, ładunek ważący 17,4 tony był najcięższym, który kiedykolwiek wystartował na szczycie Falcona 9. Pierwszy…

Start rakiety HII-A (MHILS)

Udany start japońskiej rakiety

Firma MHI Launch Services potwierdziła, że pełnym sukcesem zakończył się start rakiety HII-A. Ładunkiem tej misji był satelita IGS-Radar 7, stanowiący część sieci ostrzegawczej, która ma chronić Japonię przed nadlatującymi wrogimi pociskami rakietowymi, głównie z terytorium Korei Północnej. Był to też jeden z ostatnich startów tej rakiety, gdy jeszcze w…

Centaur V w VIF (ULA)

Centaur V został postawiony do pionu

W budynku pionowej integracji przy stanowisku 41 w CCSFS został po raz pierwszy zamontowany drugi stopień powstającej rakiety Vulcan. Wkrótce firma United Launch Alliance przeprowadzi tam próbę tankowania stopnia i wykona jego próbne odpalenie. Centaur V to najnowszy model rodziny górnych stopni rakietowych, których historia sięga przełomu lat 50' i…

Zdjęcie: Rocket Lab

Za kilka godzin pierwszy start Electrona z Wallops

Dzisiaj w nocy o 00:00 czasu polskiego rozpocznie się okno dla pierwszej misji rakiety Electron z kompleksu LC-2 na wyspie Wallops w Wirginii. Pojazd od Rocket Lab wypuści na niskiej orbicie okołoziemskiej trzy satelity konstelacji HawkEye 360 do analizy geoprzetrzennej o częstotliwości radiowej. Podczas tej misji nie zostanie przeprowadzona próba…

Zdjęcie: Interstellar Technologies

Japońska firma chce zbudować rakietę wielokrotnego użytku

Japońska firma Interstellar Technologies ogłosiła budowę dwustopniowej rakiety wielokrotnego użytku DECA. Jest to pierwszy taki projekt prywatnego sektora kosmicznego w kraju kwitnącej wiśni. Rakieta ma być na miarę masowego kosmicznego transportu w latach 30. XXI wieku. Do tej pory firma Interstellar Technologies ma za sobą jedynie starty rakiety suborbitalnej MOMO.

Zdjęcie: DARPA

NASA przetestuje napęd jądrowy

NASA i DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) ogłosiły współpracę, której celem jest przetestowanie silnika jądrowego w kosmosie. Projekt ten ma w dalszej perspektywie umożliwić misje załogowe na Marsa poprzez skrócenie czasu podróży. Program został nazwany DRACO (Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations). Demonstracja napędu jądrowego w przestrzeni kosmicznej ma…

Zdjęcie: United Launch Alliance

Wszystkie elementy rakiety Vulcan dotarły na Przylądek Canaveral

United Launch Alliance kontynuuje przygotowania do dziewiczego lotu rakiety Vulcan Centaur. Dzięki statkowi R/S RocketShip wszystkie elementy pojazdu znajdują się już na Florydzie. Następczyni rakiet z rodziny Atlas start z misją Certification-1 ma wykonać w tym roku. Umieści ona na niskiej orbicie okołoziemskiej dwa testowe satelity konstelacji internetowej Project Kuiper…

Zdjęcie: SpaceX

Udany test WDR Starshipa

SpaceX w placówce testowej Starbase w Teksasie przeprowadziło test WDR przyszłej rakiety Starship. Test objął pełne tankowanie Boostera 7 i Shipa 24 oraz sprawdzenie procedury odliczania przed startem. SpaceX potwierdziło, że zakończył się on sukcesem. Następnym krokiem jest usunięcie Shipa 24 z pierwszego stopnia i testowe odpalenie wszystkich 33 silników…

Zdjęcie: NASA/GSFC

NASA zawiesza próby pełnego rozłożenia panelu słonecznego sondy Lucy

NASA przynajmniej do końcówki przyszłego roku nie będzie próbowała w pełni rozłożyć panelu słonecznego sondy Lucy. Sukces tej operacji, wraz z oddalaniem się urządzenia od słońca i spadkiem temperatury, jest coraz mniej prawdopodobny. Jeżeli nastąpi następna próba, przeprowadzona zostanie kiedy sonda ponownie zbliży się do Ziemi. Zespół kierujący misją uważa…