Firma MHI Launch Services potwierdziła, że pełnym sukcesem zakończył się start rakiety HII-A. Ładunkiem tej misji był satelita IGS-Radar 7, stanowiący część sieci ostrzegawczej, która ma chronić Japonię przed nadlatującymi wrogimi pociskami rakietowymi, głównie z terytorium Korei Północnej. Był to też jeden z ostatnich startów tej rakiety, gdy jeszcze w tym roku ma odbyć się dziewiczy start jej następcy, rakiety H3. Przez pewien czas japońskie przedsiębiorstwo MHI Launch Service będzie operować obiema wersjami rakiet.
W budynku pionowej integracji przy stanowisku 41 w CCSFS został po raz pierwszy zamontowany drugi stopień powstającej rakiety Vulcan. Wkrótce firma United Launch Alliance przeprowadzi tam próbę tankowania stopnia i wykona jego próbne odpalenie. Centaur V to najnowszy model rodziny górnych stopni rakietowych, których historia sięga przełomu lat 50' i 60'. Zasilane są one ciekłym tlenem oraz wodorem.
Dzisiaj w nocy o 00:00 czasu polskiego rozpocznie się okno dla pierwszej misji rakiety Electron z kompleksu LC-2 na wyspie Wallops w Wirginii. Pojazd od Rocket Lab wypuści na niskiej orbicie okołoziemskiej trzy satelity konstelacji HawkEye 360 do analizy geoprzetrzennej o częstotliwości radiowej. Podczas tej misji nie zostanie przeprowadzona próba odzysku pierwszego stopnia Electrona.
Okno startowe dla "Virginia is for Launch Lovers" potrwa 2 godziny. Transmisja będzie dostępna na kanale Rocket Lab w serwisie YouTube.
Japońska firma Interstellar Technologies ogłosiła budowę dwustopniowej rakiety wielokrotnego użytku DECA. Jest to pierwszy taki projekt prywatnego sektora kosmicznego w kraju kwitnącej wiśni. Rakieta ma być na miarę masowego kosmicznego transportu w latach 30. XXI wieku.
Do tej pory firma Interstellar Technologies ma za sobą jedynie starty rakiety suborbitalnej MOMO.
NASA i DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) ogłosiły współpracę, której celem jest przetestowanie silnika jądrowego w kosmosie. Projekt ten ma w dalszej perspektywie umożliwić misje załogowe na Marsa poprzez skrócenie czasu podróży.
Program został nazwany DRACO (Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations). Demonstracja napędu jądrowego w przestrzeni kosmicznej ma odbyć się już w 2027 roku.
SpaceX w placówce testowej Starbase w Teksasie przeprowadziło test WDR przyszłej rakiety Starship. Test objął pełne tankowanie Boostera 7 i Shipa 24 oraz sprawdzenie procedury odliczania przed startem. SpaceX potwierdziło, że zakończył się on sukcesem.
Następnym krokiem jest usunięcie Shipa 24 z pierwszego stopnia i testowe odpalenie wszystkich 33 silników Boostera 7.
NASA przynajmniej do końcówki przyszłego roku nie będzie próbowała w pełni rozłożyć panelu słonecznego sondy Lucy. Sukces tej operacji, wraz z oddalaniem się urządzenia od słońca i spadkiem temperatury, jest coraz mniej prawdopodobny. Jeżeli nastąpi następna próba, przeprowadzona zostanie kiedy sonda ponownie zbliży się do Ziemi. Zespół kierujący misją uważa jednak, że obecny stopień rozłożenia panelu (około 98%) jest wystarczający do ukończenia misji.
Przypomnijmy, sonda Lucy ma w latach 2025-33 zbadać planetoidę Donald Johanson i łącznie siedem planetoid trojańskich, co ma zwiększyć naszą wiedzę na temat powstawania Układu Słonecznego. Misja wystartowała w październiku 2021 i niedługo po starcie jeden z dwóch paneli słonecznych nie zablokował się w pozycji pełnego rozłożenia.